ŚwiatBy walczyć ze smogiem, Pekin obniży limit sprzedaży aut

By walczyć ze smogiem, Pekin obniży limit sprzedaży aut

Borykający się z zanieczyszczeniem powietrza Pekin obniży w przyszłym roku limit sprzedaży nowych samochodów osobowych o prawie 40 proc., by zredukować emisję szkodliwych dla zdrowia substancji - podano we wtorek na stronie internetowej stołecznych władz.

By walczyć ze smogiem, Pekin obniży limit sprzedaży aut
Źródło zdjęć: © AFP | STR

W ciągu następnych czterech lat w Pekinie wydawane będzie 150 tys. dowodów rejestracyjnych rocznie, w porównaniu z limitem 240 tys. nowych rejestracji w 2013 roku - sprecyzowano w planie kontroli emisji spalin na lata 2014-2017 opublikowanym przez władze miasta. Nowe regulacje przewidują też zwiększenie liczby pojazdów na paliwa ekologiczne.

Fatalna jakość powietrza w chińskiej stolicy, nagłaśniana przez lokalne i międzynarodowe media, stała się w ostatnich latach niechlubnym symbolem kraju, który za szybki rozwój gospodarczy płaci degradacją środowiska naturalnego. Ubiegłej zimy chińską stolicę przez kilka tygodni spowijał gęsty smog, a stężenie szkodliwych dla zdrowia drobnych cząstek w powietrzu 40-krotnie przekraczało chwilami limity zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Zanieczyszczenie środowiska jest, obok korupcji i nepotyzmu, jednym z największych problemów trapiących obecnie Chiny. Rządząca krajem administracja prezydenta Xi Jinpinga zauważa go i na każdym kroku podkreśla gotowość do walki ze smogiem. - Chiny rzeczywiście cierpią z powodu silnego zanieczyszczenia powietrza - przyznał we wtorek wiceprzewodniczący rządowego organu ds. reform Xie Zhenhua na konferencji prasowej przed globalnymi rozmowami klimatycznymi, które odbędą się w przyszłym tygodniu w Polsce. Dodał, że przyczyną problemu jest "używanie paliw kopalnych".

Według oficjalnych danych w latach 2001-2010 liczba zgonów spowodowanych rakiem płuc wzrosła w Pekinie o 56 proc. Naukowcy nie mają wątpliwości, że przyczyniło się do tego zanieczyszczone pekińskie powietrze.

Problem groźnego dla zdrowia zanieczyszczenia dotyczy jednak nie tylko stolicy, lecz także wielu innych chińskich miast. We wtorek lokalne media poinformowały o najmłodszej osobie, która zachorowała w Chinach na raka płuc. To ośmioletnia dziewczynka z prowincji Jiangsu, która mieszkała przy ruchliwej ulicy i codziennie wdychała różne rodzaje pyłów - powiedział Dr Feng Dongjie ze szpitala onkologicznego z Jiangsu, wyjaśniając, że drobne cząstki zawarte w smogu były odpowiedzialne za jej zachorowanie.

Zanieczyszczenie powietrza szkodzi również wizerunkowi Chin na świecie i odstrasza zagranicznych turystów. W pierwszej połowie br. liczba turystów odwiedzających Pekin spadła o prawie 15 proc. Tymczasem pod koniec października smog niespodziewanie pojawił się również w słynącym dotąd z błękitnego nieba i czystych plaż kurorcie turystycznym Sanya na wyspie Hajnan na południu kraju. Mieszkańcy Sanyi skarżyli się dziennikarzom, że nigdy wcześniej nie widzieli tam takiego zanieczyszczenia i wyrażali obawy o przyszłość miasta jako atrakcji turystycznej.

Dla chińskiego rządu zanieczyszczenie powietrza oznacza też zagrożenie bezpieczeństwa, ponieważ gęsty smog oślepia kamery monitoringu, którymi posługuje się policja. Kiedy w ubiegłym miesiącu smog spowił miasto Harbin na północnym wschodzie kraju, widoczność spadła tam poniżej trzech metrów. W takie dni żadna ze stosowanych obecnie kamer nie jest w stanie "przebić się" przez gęste warstwy zawieszonych w powietrzu drobin - ostrzegają specjaliści.

Władze w Pekinie obawiają się, że ograniczoną przez smog widoczność terroryści mogą wykorzystać do dokonania zamachu. Aby temu zapobiec utworzono dwa zespoły ekspertów, cywilny i wojskowy, które mają w ciągu następnych czterech lat opracować kamery zdolne do nagrywania obrazu nawet w warunkach słabej widoczności.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)