ŚwiatBush przeznaczył dodatkowe 200 mln USD na pomoc żywnościową

Bush przeznaczył dodatkowe 200 mln USD na pomoc żywnościową

Prezydent USA George W. Bush
wyasygnował sumę 200 mln dolarów na nadzwyczajną
pomoc żywnościową dla krajów Afryki i innych regionów, w których
doszło do braków żywności - podał Biały Dom.

Bush przeznaczył dodatkowe 200 mln USD na pomoc żywnościową
Źródło zdjęć: © AFP

15.04.2008 | aktual.: 15.04.2008 02:47

Bush podjął tę decyzję w dzień po apelu szefów sektorów finansowych i rozwojowych wielu krajów świata o podjęcie szybkich działań w celu zahamowania wzrostu cen żywności, który - ich zdaniem - może doprowadzić do wybuchu protestów społecznych na wielką skalę.

Ta dodatkowa pomoc żywnościowa jest odpowiedzią na wpływ rosnących cen na nadzwyczajne programy pomocy żywnościowej USA i będzie wykorzystana do zaspokojenia nie przewidzianych wcześniej potrzeb w zakresie pomocy żywnościowej w Afryce i gdzie indziej" - napisano w oświadczeniu Białego Domu z tej okazji.

Zadeklarowana nowa pomoc ma charakter dodatkowy, ponad uchwalone i uruchomione wcześniej programy pomocowe. W roku finansowym 2007 Waszyngton przeznaczył ponad 2,1 mld dolarów na międzynarodową pomoc żywnościową.

Rzeczniczka Białego Domu Dana Perino powiedziała, że Bush, który został poinformowany o kryzysie żywnościowym podczas posiedzenia gabinetu, wyraził "wielkie zaniepokojenie" i poprosił współpracowników, by zorientowali się co do możliwości i sposobów, w jakie Stany Zjednoczone mogą dopomóc złagodzić niedobory. Po wstępnej analizie przekazał decyzję ministrowi rolnictwa w celu uruchomienia nadzwyczajnych funduszy.

Obwieszczenie Białego Domu nastąpiło po weekendowym posiedzeniu Komisji Rozwoju Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w Waszyngtonie, którego uczestnicy wezwali do podjęcia problemu rosnących cen żywności na możliwie jak najwyższym poziomie politycznym.

Prezes Banku Światowego Robert Zoellick wskazał na sformułowany przez Światowy Program Żywnościowy apel do krajów rozwiniętych, by do 1 maja zapewniły w sumie 500 mln dol., poinformował, że otrzymał już zobowiązania na prawie połowę tej sumy i zastrzegł się, że to nie wystarcza.

Rosnące koszty żywności doprowadziły do wielodniowych zamieszek na Haiti, co zaowocowało przymusową dymisją premiera tego kraju. Do protestów społecznych doszło także w afrykańskich krajach Kamerun, Niger i Burkina Faso oraz w Indonezji i na Filipinach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)