Bush namawiany do bojkotu ceremonii otwarcia igrzysk
Przewodnicząca amerykańskiej
Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zasugerowała, aby
prezydent USA George W. Bush rozważył możliwość bojkotu ceremonii
otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie, ze względu na
postępowanie Chin wobec Tybetańczyków.
Możliwość zbojkotowania ceremonii, która wyraża szacunek do chińskich władz, powinna pozostać otwarta. Wówczas prezydent Bush mógłby się na ten krok zdecydować, w zależności od zachowania przywódców innych państw - powiedziała Pelosi.
Pelosi zastrzegła jednak, że proponuje wyłącznie bojkot ceremonii otwarcia igrzysk, a nie całej olimpiady w Pekinie.
Biały Dom utrzymuje, że Bush będzie uczestniczył w uroczystości inauguracyjnej, ponieważ igrzyska olimpijskie to wydarzenie sportowe, a nie polityczne.
W ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich nie weźmie udziału kanclerz Niemiec Angela Merkel, jednak nie jest to związane z represjami w Tybecie. Spośród światowych przywódców, na bojkot ceremonii otwarcia w ramach sprzeciwu wobec chińskiej polityki w Tybecie dotychczas zdecydowali się jedynie polski premier Donald Tusk oraz czeski prezydent Vaclaw Klaus.
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy, choć nie podjął jeszcze decyzji, nie wykluczył, że inaugurację igrzysk zbojkotuje.
Bojkotu ceremonii definitywnie odmówił natomiast brytyjski premier Gordon Brown.
W pierwszej połowie marca w Lhasie, stolicy Tybetu, w 49. rocznicę krwawego stłumienia tybetańskiego powstania przeciwko Chinom, mnisi buddyjscy zorganizowali pokojowe marsze, które w kolejnych dniach przerodziły się w największe od 20 lat antychińskie wystąpienia. Objęły one także zamieszkane przez Tybetańczyków regiony poza granicami Tybetu. Według tybetańskich władz na wygnaniu, od tego czasu w rozruchach i zamieszkach zginęło ponad 130 osób.
Nancy Pelosi była pierwszą wysokiej rangi przedstawicielką władz USA, która po tych wydarzeniach spotkała się z dalajlamą - duchowym i politycznym przywódca Tybetańczyków.