Bush i Miedwiediew rozmawiali w Toyako m.in. o tarczy
Sprawy Korei Północnej, Iranu a
także amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie były
przedmiotem poniedziałkowego spotkania prezydentów Rosji i Stanów
Zjednoczonych w japońskim kurorcie Toyako, gdzie rozpoczął się
szczyt ośmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata.
Jak zaznaczył Miedwiediew - relacjonuje rosyjska agencja ITAR-TASS - "Rosja i USA przy dobrej woli mogą porozumieć się także w kwestii bezpieczeństwa europejskiego oraz planów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie". Rosyjski prezydent liczy na dialog z USA - zarówno z obecną jak i przyszłą administracją Stanów Zjednoczonych - w obu tych złożonych kwestiach.
Jak podała rosyjska agencja , prezydent USA George W.Bush i prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew opowiedzieli się za "rozwojem wszechstronnych stosunków między dwoma krajami, mimo istniejących różnic poglądów w pewnych kwestiach".
Miedwiediew zaznaczył, że w takich sprawach jak problemy Korei Północnej czy Iranu dokonano postępu - w innych zaś, jak np. w sprawie amerykańskiej tarczy, utrzymuje się impas. Jednakże, jak powiedział, "przy dobrej woli istnieje możliwość porozumienia się także i w tych kwestiach".
Jak poinformował dziennikarzy doradca rosyjskiego prezydenta ds. polityki zagranicznej Siergiej Prichodźko, Miedwiediew zastrzegł jednak w toku rozmowy z Bushem, że dla Rosji nie do przyjęcia byłoby rozmieszczenie na Litwie amerykańskich rakiet przechwytujących w ramach planów budowy tarczy antyrakietowej. Wyraził poważne zaniepokojenie "pojawiającymi się od czasu do czasu pogłoskami o rozmowach Litwy w sprawie rozmieszczenia w tym kraju baz rakiet przechwytujących".
Dla Rosji byłoby to absolutnie nie do przyjęcia - powiedział dziennikarzom doradca prezydenta Rosji.
Zarówno Bush jak i Miedwiediew ocenili spotkanie w japońskim kurorcie jako "dobre".
Rozmowa prezydentów USA i Rosji odbyła się na marginesie pierwszego dnia szczytu ośmiu najbogatszych państw świata, odbywającego się na japońskiej wyspie Hokkaido w kurorcie nad jeziorem Toyo. Poniedziałek poświęcony jest przede wszystkim kwestii sytuacji w Afryce, na rynku energetycznym, wzrostowi cen żywności i zmian klimatu.