PolskaBurze i ulewy, rośnie poziom rzek; grozi kolejna powódź?

Burze i ulewy, rośnie poziom rzek; grozi kolejna powódź?

Intensywne burze i deszcze przejdą w piątek nad województwami dolnośląskim i opolskim. Nie ma zagrożenia powodziowego, chociaż mogą wystąpić lokalne podtopienia. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poziomy rzek w obu województwach są poniżej stanów ostrzegawczych. Zagrożone jest województwo podkarpackie - na wszystkich rzekach wzrósł poziom wody.

Burze i ulewy, rośnie poziom rzek; grozi kolejna powódź?
Źródło zdjęć: © WP.PL

Na Podkarpaciu alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w Rzeszowie, powiecie strzyżowskim i w gminach Gać, Tyczyn, Przeworsk, Białobrzegi, Czarna, Żołynia i Łańcut. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w Krośnie, Przeworsku, powiatach tarnobrzeskim, przeworskim, stalowowolskim, brzozowskim, łańcuckim, jasielskim, mieleckim, przemyskim i gminach Tryńcza, Jawornik Polski, Zarzecze, mieście i gminie Kańczuga. Poziom większości rzek Podkarpacia powoli się obniża. Rośnie jedynie stan Wisły oraz Sanu w dolnym biegu, do nich bowiem wpływają wody z innych rzek. Jednak zarówno Wisła jak i San nadal płyną poniżej stanów alarmowych.

Sytuacja powodziowa w Małopolsce powoli wraca do normy. Po południu w województwie obowiązywało siedem alarmów powodziowych, a w 14 miejscach - stany pogotowia przeciwpowodziowego. Stany alarmowe wody przekroczone były w dwóch miejscach: na rzece Szreniawa w Biskupicach (o 57 cm) i na Wiśle w Krasach (o 31 cm). Stany ostrzegawcze utrzymywały się w 12 miejscach. Po obfitych opadach uaktywniły się osuwiska. Sytuacja w całym województwie jest monitorowana - poinformowały służby prasowe wojewody.

Jak informują służby, w ciągu najbliższej doby, w związku ze spływem wód opadowych oraz zwiększonym odpływem ze zbiorników na Wiśle poniżej ujścia Dunajca, poziom wód lokalnie będzie się utrzymywał powyżej stanów alarmowych. W Krakowie obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego. Wszystkie drogi i ulice są przejezdne. Wał w rejonie ul. Na Zakolu jest monitorowany.

W czwartek w ciągu dnia odwołano alarmy powodziowe w sześciu miejscach, tj. w pięciu gminach (Skawina, Radgoszcz, Borzęcin, Ciżkowice, Wierzchosławice) i w mieście Nowy Sącz. Pogotowie przeciwpowodziowe odwołano w gminie Tuchów.

Deszcz spaść może również w centrum i na północy kraju. O poranku mogą lokalnie wystąpić mgły. Termometry pokażą w piątek od 20 (na Wybrzeżu) do nawet 28 stopni Celsjusza (Podkarpacie).

Po ostatnich opadach przybiera Wisła na Lubelszczyźnie. W czwartek w Annopolu rzeka płynęła 20 cm powyżej stanu ostrzegawczego; według prognoz w sobotę ma o ponad półtora metra przekroczyć stan alarmowy. W piątek rzeka przekroczy stan alarmowy o 110 cm. - Jeśli te prognozy się potwierdzą to sytuacja będzie groźna. Rozpoczęliśmy już podwyższanie i foliowanie umocnień w miejscach, gdzie niedawno Wisła przerwała wały - powiedział dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Włodzimierz Stańczyk. W czwartek od 15.30 wojewoda lubelski ogłosiła pogotowie przeciwpowodziowe dla wszystkich nadwiślańskich powiatów: kraśnickiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego, Puław i Dęblina oraz ośmiu gmin.

Poziom wody w Wiśle w województwie świętokrzyskim utrzymuje się powyżej stanów ostrzegawczych. Na Kamiennej w Wąchocku i Bzinie przekroczony jest stan alarmowy. Na piątek prognozowane są przelotne opady.

Sprawdź aktualną prognozę w serwisie Pogoda.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (121)