Trwa ładowanie...
d2a1l5h
Burza wokół rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym. PiS: posiedzenie TK jest nielegalne
Mariusz Szymczuk

Burza wokół rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym. PiS: posiedzenie TK jest nielegalne

Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o TK uchwalonej w grudniu przez PiS. Zgodnie z zapowiedzią prezesa Trybunału sędziowie procedują według starej ustawy. - Tego posiedzenia nie można uznać za legalne - powiedział WP senator PiS Jan Maria Jackowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2a1l5h

- Jest to spotkanie grupy sędziów TK - ocenił polityk. Dodał, że zgodnie z nową ustawą obrady byłyby "ważne, gdyby uczestniczyło w nich 13, nie 12 sędziów".

- Nowelizacja mówi także, że sąd konstytucyjny musi badać ustawy według kolejności wpływu, a w tym przypadku tak nie jest. W związku z tym orzeczenie będzie nieważne - powiedział Jackowski.

Argumenty te obala jednak opozycja. - Ta ustawa dotyczy właśnie Trybunału i jeśli dopuścilibyśmy do jej działania, jeśli doszłoby do orzeczenia jej niezgodności z konstytucją, to wszystkie orzeczenia wydawane przez dwa czy trzy lata też byłyby niezgodne z konstytucją? - pytał szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, wyjaśniając, dlaczego TK bada ustawę o Trybunale na mocy poprzedniej ustawy.

d2a1l5h

Podziel się opinią

Share
d2a1l5h
d2a1l5h
Więcej tematów