ŚwiatBurza wokół "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Wydawca odpiera zarzuty o antysemityzm. "To haniebne", "absurd"

Burza wokół "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Wydawca odpiera zarzuty o antysemityzm. "To haniebne", "absurd"

"To haniebne oskarżenie" - mówi szef Instytutu Historii Współczesnej (IfZ) w Monachium Andreas Wirsching, który na łamach "Spiegla" odpiera zarzuty o antysemityzm. Chodzi o krytyczne wydanie "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Książka stała się bestsellerem, rozeszło się 85 tysięcy egzemplarzy. W tym miesiącu planowany jest dodruk kolejnych.

Burza wokół "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Wydawca odpiera zarzuty o antysemityzm. "To haniebne", "absurd"
Źródło zdjęć: © AFP | Tobias Schwarz

To pierwsze od zakończenia drugiej wojny światowej wydanie "Mein Kampf", napisanego przez Hitlera w latach 20. w więzieniu. Wcześniejszą publikację blokowały władze Bawarii, posiadające przekazane im przez USA prawa autorskie. Z końcem 2015 roku prawa te wygasły.

Licząca blisko 2000 stron dwutomowa publikacja oprócz oryginalnego tekstu zawiera liczne przypisy oraz komentarze wyjaśniające kontekst historyczny i demaskujące stosowane przez Hitlera manipulacje.

Wirsching ustosunkował się do zarzutów stawianych mu i jego pracownikom przez brytyjskiego naukowca Jeremy'ego Adlera, jakoby "wzmacniali" tezy stawiane przez Hitlera.

- Adler wyrywa cytaty z kontekstu, interpretuje je na opak, pomija istotne fragmenty - mówi dyrektor IfZ. Jak zaznacza, wydawcy uznali w przypisach za absurdalne twierdzenie Hitlera, że Żydzi nigdy nie posiadali własnej kultury, i wyczerpująco to uzasadnili.

- Absurdem jest stawianie historykom zarzutu, że wspierają Hitlera, tylko dlatego, że przytaczają fragmenty (antysemickich) publikacji - tłumaczy Wirsching.

Zdaniem szefa IfZ Adler "przekręca fakty" twierdząc, że pracownicy instytutu wspierają Hitlera cytując fragmenty pamfletów z okresu międzywojennego, w których mowa jest o zdominowaniu mediów przez Żydów.

Jak powiedział Wirsching, Adler zdemaskował się jako osoba pozbawiona fundamentalnej wiedzy o przedmiocie, twierdząc, że monachijski instytut naruszył standardy naukowe, gdyż nie opublikował oryginalnej wersji "Mein Kampf". - Z wyjątkiem 23 stron nie istnieje rękopis książki Hitlera - zaznaczył Wirsching.

"Mein Kampf". Rasistowski i antysemicki program Hitlera

Hitler napisał pierwszą część "Mein Kampf" w więzieniu w Landsbergu, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności po nieudanym puczu w Monachium w listopadzie 1923 roku. Pierwszy tom ukazał się w 1925 roku, a drugi rok później. Od 1930 roku obie części wydawano jako całość.

Przyszły wódz III Rzeszy zawarł w nich swój rasistowski i antysemicki program, zapowiadając m.in. zdobycie "przestrzeni życiowej" na Wschodzie. Do końca II wojny światowej sprzedano lub rozdano ponad 12 mln egzemplarzy "Mein Kampf".

Z Berlina Jacek Lepiarz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (48)