ŚwiatBurza na Białorusi: Karta Polaka niezgodna z prawem?

Burza na Białorusi: Karta Polaka niezgodna z prawem?

Deputowani białoruskiej Izby Reprezentantów poprosili Sąd Konstytucyjny o wydanie opinii na temat zgodności ustawy o Karcie Polaka z "ogólnie uznanymi zasadami i normami prawa międzynarodowego" - podała gazeta "SB.Biełaruś Siegodnia".

Gazeta przypomina, że dokument wszedł w życie w marcu 2008 roku i dotyczy wszystkich krajów byłego ZSRR. Według dziennika "Karta Polaka jest jednak przede wszystkim obliczona na mieszkańców Litwy, Białorusi i Ukrainy, uważanych w samej Polsce za byłe polskie kresy".

Według szefa komisji Izby Reprezentantów (niższej izby parlamentu) ds. stosunków międzynarodowych Ihara Karpienki w ciągu dwóch lat Kartę Polaka otrzymało 14509 obywateli Białorusi. - Dokument ma charakter dyskryminacyjny, rozdziela etnicznych Polaków w naszym kraju na tych, którzy godni są Karty Polaka i tych, którzy nie są godni - cytuje Karpienkę "Biełaruś Siegodnia".

Szef komisji zwrócił również uwagę, że Kartę Polaka wydają urzędy konsularne, chociaż nie mają one w ogóle prawa wydawać jakichkolwiek dokumentów obywatelom kraju, w którym przebywają, oprócz wizy - podaje gazeta. Zwraca też uwagę na to, że informacja o obywatelach Białorusi - posiadaczach Karty Polaka trafia do banku danych urzędów polskich organów spraw wewnętrznych, bezpieczeństwa, wywiadu, wojsk pogranicznych.

"Deputowani mają nadzieję, że ocena prawna Sądu Konstytucyjnego może być dobrym argumentem na rzecz kontynuowania dialogu z władzami polskimi w kwestii wydawania dokumentu" - pisze "Biełaruś Siegodnia".

Szef Izby Reprezentantów Uładzimir Andrejczenka mówił na jej środowym posiedzeniu, że kwestia wydawania karty ma zasadnicze znaczenie w stosunkach Białorusi i Polski. - Nie można nie zauważyć, że realizacja ustawy "O Karcie Polaka" odbywa się na tle, mówiąc bez przesady, antybiałoruskiej kampanii w sąsiednim państwie - mówił Andrejczenka, cytowany przez oficjalną agencję BiełTA.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)