Trwa ładowanie...
ipn

"Bury" uniewinniony. Na budynku IPN klepsydry i lista ofiar

IPN uznał w poniedziałek, że kpt. Romuald Rajs "Bury" jest niewinny zbrodni popełnionych w 1946 roku na prawosławnej, białoruskiej ludności Białostocczyzny. Na budynku pojawiły się klepsydry i lista zamordowanych przez jego oddział.

Share
"Bury" uniewinniony. Na budynku IPN klepsydry i lista ofiar
Źródło: East News
dp3kn21

Oddział Romualda Rajsa "Burego” spacyfikował zimą 1946 r. kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego. Mieszkali w nich głównie Białorusini.

W 2005 roku IPN ocenił, że zbrodnie dokonane przez oddział partyzancki "Burego” na Białorusinach nosiły znamiona ludobójstwa. W poniedziałek sytuacja diametralnie się zmieniła.

Odwołano ustalenia i stwierdzono, że "Bury" jest niewinny zbrodni popełnionych w 1946 roku.

dp3kn21

"Instytut Pamięci Narodowej, wobec znacznego postępu badań naukowych prowadzonych nad wydarzeniami będącymi przedmiotem prowadzonego w latach 2002–2005 przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku śledztwa S 28/02/Zi (umorzonego 30.06.2005 r.), informuje, że w świetle wzmiankowanych badań naukowych zawarta w ustaleniach końcowych śledztwa informacja nie odpowiada stanowi faktycznemu" - czytamy w notatce IPN.

Według instytutu "wina 'Burego' polega w tym zakresie na stworzeniu sytuacji, nad którą nie był w stanie zapanować, i w wyniku której, niezależnie od jego zamierzeń, zginęły osoby, które w żadnym wypadku nie powinny były ucierpieć. Nie działał z zamiarem zniszczenia (ani w całości, ani w części) społeczności białoruskiej lub też społeczności prawosławnej zamieszkałej na terenie Polski".

Klepsydry na budynku IPN

W odpowiedzi na ten komunikat we wtorek na budynku IPN pojawiły się klepsydry i listy ofiar zamordowanych w dniach 29.01 - 02.02.1946r.

"Rano, na budynku IPN w Warszawie można było zobaczyć klepsydry i listę ofiar zamordowanych w dniach 29.01 -02.02 1946r. przez oddział Pogotowia Akcji Specjalnej NZW pod przewodnictwem kpt. Romualda Rajsa 'Burego'" - informuje AP.ART na Facebooku. Strona zajmuje się rejestrowaniem obrazów wydarzeń ulicznych.

dp3kn21

Pod postem pojawiły się zdjęcia.

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Zobacz także: Burza wokół karty LGBT. Jacek Sasin obruszony

Wiesz coś więcej na temat tego zdarzenia? Prześlij nam informację, zdjęcie lub wideo przez dziejesie.wp.pl

dp3kn21

Podziel się opinią

Share
dp3kn21
dp3kn21
Więcej tematów