"Bury" uniewinniony. Na budynku IPN klepsydry i lista ofiar
IPN uznał w poniedziałek, że kpt. Romuald Rajs "Bury" jest niewinny zbrodni popełnionych w 1946 roku na prawosławnej, białoruskiej ludności Białostocczyzny. Na budynku pojawiły się klepsydry i lista zamordowanych przez jego oddział.
12.03.2019 | aktual.: 12.03.2019 13:03
Oddział Romualda Rajsa "Burego” spacyfikował zimą 1946 r. kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego. Mieszkali w nich głównie Białorusini.
W 2005 roku IPN ocenił, że zbrodnie dokonane przez oddział partyzancki "Burego” na Białorusinach nosiły znamiona ludobójstwa. W poniedziałek sytuacja diametralnie się zmieniła.
Odwołano ustalenia i stwierdzono, że "Bury" jest niewinny zbrodni popełnionych w 1946 roku.
"Instytut Pamięci Narodowej, wobec znacznego postępu badań naukowych prowadzonych nad wydarzeniami będącymi przedmiotem prowadzonego w latach 2002–2005 przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku śledztwa S 28/02/Zi (umorzonego 30.06.2005 r.), informuje, że w świetle wzmiankowanych badań naukowych zawarta w ustaleniach końcowych śledztwa informacja nie odpowiada stanowi faktycznemu" - czytamy w notatce IPN.
Według instytutu "wina 'Burego' polega w tym zakresie na stworzeniu sytuacji, nad którą nie był w stanie zapanować, i w wyniku której, niezależnie od jego zamierzeń, zginęły osoby, które w żadnym wypadku nie powinny były ucierpieć. Nie działał z zamiarem zniszczenia (ani w całości, ani w części) społeczności białoruskiej lub też społeczności prawosławnej zamieszkałej na terenie Polski".
Klepsydry na budynku IPN
W odpowiedzi na ten komunikat we wtorek na budynku IPN pojawiły się klepsydry i listy ofiar zamordowanych w dniach 29.01 - 02.02.1946r.
"Rano, na budynku IPN w Warszawie można było zobaczyć klepsydry i listę ofiar zamordowanych w dniach 29.01 -02.02 1946r. przez oddział Pogotowia Akcji Specjalnej NZW pod przewodnictwem kpt. Romualda Rajsa 'Burego'" - informuje AP.ART na Facebooku. Strona zajmuje się rejestrowaniem obrazów wydarzeń ulicznych.
Pod postem pojawiły się zdjęcia.
Przeczytaj także: IPN wybiela ”Burego”, bo spalił tylko pięć wiosek, a mógł więcej
Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.
Wiesz coś więcej na temat tego zdarzenia? Prześlij nam informację, zdjęcie lub wideo przez dziejesie.wp.pl