Trwa ładowanie...
d28i5s6
lek

Bupropion ułatwia rzucenie palenia

Przyjmowanie antydepresyjnego leku bupropionu (Zyban) ułatwia rzucenie palenia. Wyniki pierwszych badań opublikowano we wtorkowym "Annals of Internal Medicine".

Share
d28i5s6

Naukowcy z Mayo Clinic przeprowadzili pierwsze długotrwałe, wieloośrodkowe badania nad wpływem bupropionu na powodzenie przy rzucaniu palenia. Miały one miejsce w samej Mayo Clinic w Rochester oraz w Palo Alto, Providence, Portland i Bostonie.

784 uczestników brało bupropion, który miał pomóc im rzucić palenie. W ciągu 7 tygodni udało się to 461 z nich. Następnie przez rok część z tych 461 osób przyjmowało bupropion, a grupa kontrolna - placebo, czyli tabletki, które tylko wyglądały jak lek.

Pod koniec roku okazało się, że w zamiarze rzucenia palenia wytrwało 55% biorących bupropion i 42% przyjmujących placebo.

Dzięki bupropionowi grupa rzucających mniej przybrała na wadze niż grupa kontrolna (o ponad trzy kilo w ciągu roku). Wiele osób - zwłaszcza kobiet - obawia się, że utyją jeśli rzucą palenie.

Bupropion, dostępny od kilku lat, jest pierwszym lekiem dla palaczy, który nie zawiera nikotyny. Ma podobne do niej działanie (na przykład zwiększa poziom dopaminy i noradrenaliny w mózgu).

Choć zwykle nie wywołuje istotnych efektów ubocznych, jego użycie powinno być konsultowane z lekarzem - może bowiem wchodzić w niebezpieczne reakcje z innymi lekami. (jd)

d28i5s6

Podziel się opinią

Share
d28i5s6
d28i5s6
Więcej tematów