Trwa ładowanie...
06-05-2004 11:50

Bułgarskie pielęgniarki i palestyński lekarz skazani na śmierć

Libijski sąd w Benghazi skazał na śmierć
przez rozstrzelanie pięć bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego
lekarza, oskarżonych o wywołanie epidemii AIDS wśród libijskich
dzieci. Współoskarżony bułgarski lekarz Zdrawko Georgijew otrzymał
wyrok czterech lat więzienia.

Bułgarskie pielęgniarki i palestyński lekarz skazani na śmierćŹródło: AFP
dkgjpow
dkgjpow

Poinformował o tym adwokat Bułgarów Płamen Jałnizow. Wcześniej sofijskie radio podawało, że także dr Georgijew został skazany na śmierć. Wyrok, który nie jest prawomocny, przewiduje też wypłacenie odszkodowań pokrzywdzonym dzieciom.

Według oskarżenia, obaj lekarze i pielęgniarki zatrudnieni w szpitalu w Benghazi wstrzyknęli we wrześniu 1998 roku 426 dzieciom substancje zakażone wirusem HIV w celu prowadzenia badań nad lekiem na AIDS. Od tego czasu podobno 43 dzieci zmarło na AIDS.

Oskarżenie obejmuje też nielegalny handel walutą, używanie zakazanych napojów alkoholowych i pozamałżeńskie stosunki seksualne.

Lekarzy i pielęgniarki aresztowano w lutym 1999 roku, a ich proces rozpoczął się w 2000 roku. Wszyscy zaprzeczają oskarżeniom, a biegli powołani przez obronę twierdzą, że przyczyną zakażenia dzieci były złe warunki sanitarne.

dkgjpow

Przewodniczący bułgarskiego parlamentu Ognian Gerdżikow zapowiedział złożenie apelacji. Libia twierdziła z początku, że zakażenie dzieci było częścią spisku CIA i wywiadu izraelskiego. Potem jednak wycofała się z tego zarzutu.

Proces lekarzy i pielęgniarek potępiły Unia Europejska, Amnesty International i inne organizacje praw człowieka. Bułgarski minister spraw zagranicznych Sołomon Pasi twierdzi, że Bułgarzy byli torturowani w więzieniu. Podejrzani byli poddawani wstrząsom elektrycznym, bici kijami, skakano po nich, a dwie kobiety twierdzą, że zostały zgwałcone.

Proces w Benghazi dobiegał końca, gdy libijski przywódca Muammar Kadafi postanowił doprowadzić do przełamania międzynarodowej izolacji swego kraju. Wyrzekł się planów budowy broni masowego rażenia i zezwolił na międzynarodowe inspekcje.

W sierpniu 2003 roku Libia zgodziła się uznać oficjalnie swoją odpowiedzialność za zamach na samolot linii PanAm, który eksplodował nad Lockerbie w Szkocji 21 grudnia 1988 roku. Zginęło wówczas 270 osób.

dkgjpow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkgjpow
Więcej tematów