Bułgaria umorzyła libijski dług po uwolnieniu pielęgniarek
Rząd bułgarski umorzył libijski dług
w wysokości 56,6 mln dolarów - poinformowała rządowa służba prasowa.
Rząd upoważnił wiceministra spraw zagranicznych Feima Czauszewa do prowadzenia negocjacji w tej sprawie z Libijczykami i podpisania stosownych dokumentów.
Libijskie zadłużenie wobec Bułgarii powstało w 1984-1989 r. Jego podstawowa część wynosi 20 mln dolarów, a odsetki - 36,6 mln.
Pieniądze zostaną przekazane międzynarodowemu Funduszowi Bengazi, który gromadzi środki na leczenie zarażonych wirusem HIV libijskich dzieci i na budowę dużego szpitala do walki z HIV/AIDS w tym libijskim mieście.
W 1998 r. w Bengazi wybuchła epidemia AIDS, która dotknęła ponad 400 dzieci. 56 z nich według strony libijskiej już zmarło.
Za winnych epidemii władze w Trypolisie uznały pięć pielęgniarek bułgarskich i palestyńskiego lekarza, których więziono ponad osiem lat.
W 2004 r. całą szóstkę skazano na karę śmierci, a w grudniu 2006 r. wyrok potwierdzono. Na początku lipca br. Najwyższa Rada Sprawiedliwości Libii zamieniła karę śmierci na dożywotnie więzienie. To umożliwiło ekstradycję skazanych do Bułgarii na podstawie dwustronnego porozumienia o pomocy prawnej. Zaraz po przylocie do Sofii zostali ułaskawieni przez prezydenta Georgi Pyrwanowa.
Ewgenia Manołowa