Budujemy koalicję w sprawie konstytucji UE
Będziemy przekonywać do polskiego stanowiska w sprawie przyszłego Traktatu Konstytucyjnego UE i "budować koalicję" - zapewniła minister do spraw europejskich Danuta Huebner. Przyznała również, że "sprawa jest trudna".
W piątek na szczycie Unii Europejskiej w Salonikach przywódcy 25 państw zapoznali się z przygotowanym przez Konwent Europejski projektem Traktatu Konstytucyjnego Unii i uznali go za dobrą podstawę do dalszych prac.
Wiele krajów, w tym Polska, przedstawiło jednak problemy wymagające, ich zdaniem, głębszej dyskusji podczas prac nad unijną konstytucją. Polscy przedstawiciele zgłosili uwagi w sprawach proponowanej zmiany systemu głosowania większościowego w Radzie UE, wspólnej polityki zagranicznej i obrony oraz preambuły, w której Polska chciałaby uwzględnienia chrześcijańskiego dziedzictwa Europy.
"Trzeba pilnować, by mieć poparcie wielu państw, samotnie nie wygrywa się takich trudnych spraw" - powiedziała minister dziennikarzom. Jednocześnie dodała, że nie będzie to łatwe, gdyż każde z 25 krajów ma swoje 5% spraw, których rozwiązanie w projekcie unijnej konstytucji im nie odpowiada. Polska też będzie proszona o poparcie w niektórych sprawach - uważa minister.
Przypomniała, że kilka tygodni temu, gdy prezydium Konwentu zaproponowało zapis w projekcie unijnej konstytucji zmiany uzgodnionego w Nicei w 2000 r. i korzystnego dla Polski systemu głosowania większościowego w Radzie UE, list przeciwko tej koncepcji podpisali w Konwencie przedstawiciele rządów aż 18 krajów, w tym Polski.
Konferencja międzyrządowa, która wypracuje i przyjmie ostateczną wersję Traktatu Konstytucyjnego, rozpocznie się najprawdopodobniej w połowie października br. Zgodnie z konkluzjami szczytu w Salonikach powinna zakończyć się w terminie umożliwiającym podpisanie Traktatu jak najszybciej po rozszerzeniu 1 maja 2004 r., jeszcze przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.