Budowa słowiańskiego grodu w Lądzie nad Wartą
W Lądzie nad Wartą (Wielkopolskie) ruszyły
prace przy budowie grodu słowiańskiego, który, według historyków,
powstał w tym miejscu prawdopodobnie na przełomie IX i X wieku lub
na początku wieku X - poinformowała Henryka
Mizerska ze starostwa w Słupcy.
Rekonstrukcja grodu będzie kosztowała ok. 200 tys. zł. Gmina Lądek, na terenie której położony jest Ląd nad Wartą, otrzymała na ten cel dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej, przeznaczonych na realizację programu "Odnowa wsi oraz ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego".
W pierwszym etapie wybudowane zostaną m.in. cztery drewniane chaty zrębowe i budynek reprezentacyjny, wzorowany na słowiańskich świątyniach. Będą one stanowiły scenerię dla zaplanowanego na 24 i 25 czerwca II Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej pt. "Mnisi, wojownicy i rolnicy".
Pierwszy, ubiegłoroczny festiwal przypominał wydarzenia związane z początkami grodu i klasztoru w Lądzie, natomiast tegoroczny będzie koncentrować uwagę gości na dawnych mieszkańcach tego ośrodka: mnichach, wojownikach i rolnikach. Każda z tych grup spełniała ważne funkcje w społeczeństwie średniowiecznym i rzeczywistości jedni nie mogli istnieć bez drugich - powiedziała Mizerska.
Podczas dwóch festiwalowych dni będzie można zobaczyć, jak średniowieczni rolnicy orali wołami, jak sierpami ścinali zboże, młócili je cepami i w żarnach mełli ziarno na mąkę. Zaprezentowane zostaną poszczególne etapy przygotowywania młodego człowieka do wojennego rzemiosła. Będzie można prześledzić drogę, jaką kandydat na mnicha musiał w owych czasach przebyć od przekroczenia furty klasztornej do chwili gdy stawał się pełnoprawnym członkiem zakonnej wspólnoty. Nie zabraknie warsztatów, w których pokazany zostanie kunszt średniowiecznych rzemieślników.
Impreza jest jednym z efektów porozumienia, jakie w 2004 roku, w sprawie promocji dziedzictwa Lądu i ziemi słupeckiej, podpisali: słupecki samorząd powiatowy, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, gmina Lądek, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Fundacja "Patrimonium" oraz samorząd Zagórowa.
Gród w Lądzie został założony na piaszczystej kępie, tzw. Rydlowej Górze, w pradolinie Warty. Badania wykopaliskowe przeprowadzone w tej okolicy w latach 1960-1986 przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Poznaniu wykazały, że powstał on jeszcze w czasach przedpiastowskich, prawdopodobnie na przełomie IX i X wieku lub na początku X wieku. W I połowie X wieku został włączony do formującego się państwa pierwszych Piastów, stając się prężnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, militarnym i religijnym.
W trakcie tych badań wykopaliskowych w kilku miejscach odsłonięto m.in. konstrukcje fortyfikacji obronnych, pozostałości obiektów mieszkalnych i gospodarczych. Znaleziono ślady dwóch osad, dwóch cmentarzysk i dwóch kościołów. Archeologom udało się pozyskać wiele interesujących przedmiotów, w tym ceramikę, elementy uzbrojenia, ozdób, stroju, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku.