PolskaBudowa metra utrudni poruszanie się po stolicy

Budowa metra utrudni poruszanie się po stolicy

Skrócenie długich tras autobusowych, poprowadzonych nieraz przez całe miasto, to główna idea zmian w komunikacji miejskiej, które zostaną wprowadzone na czas budowy centralnego odcinka drugiej linii metra. Autobusy na krótszych liniach mają za to kursować częściej.

Budowa metra utrudni poruszanie się po stolicy
Źródło zdjęć: © PAP

09.02.2011 13:52

Proponowane zmiany przebiegu tras autobusowych, które zaprezentował Zarząd Transportu Miejskiego, mają obowiązywać przez cały okres budowy podziemnej kolejki, czyli do końca 2013 r. Trasy autobusów zmienią się głównie w Śródmieściu, ale ich skutki odczują też mieszkańcy Bemowa, Woli, Pragi-Północ, Targówka i Ochoty.

Linie 101 i 166 zostaną połączone w jedną - o numerze 166. Będzie ona kursować z Kabat na pl. Hallera przez most Poniatowskiego, Al. Zieleniecką oraz ulicami Targową, Ratuszową i Dąbrowszczaków. Linie 155 oraz 125 i 506 (na ich zachodnim odcinku) zastąpi linia 105. Autobusy tej linii będą kursować z os. Górczewska, m.in. przez ulice Lazurową, Połczyńską, Wolska i Królewską do pętli przy Zachęcie.

Autobusy nowej linii o numerze 109 będą kursować w godzinach szczytu co 4 minuty z os. Górczewska do Dworca Centralnego. Pojadą ulicami Płocką, Kasprzaka, Grzybowską i al. Jana Pawła II.

Nową trasą pojadą autobusy linii 118. Będą one kursować z Bródna-Podgrodzia do stacji metra Politechnika, m.in. przez most Grota-Roweckiego, Wybrzeże Gdyńskie i Gdańskie, ul. Książęcą, pl. Trzech Krzyży oraz pl. Konstytucji. Na trasie Bródno - Śródmieście linia 118 zastąpi obecną linię 506, która zostanie zawieszona.

Zmieni się też trasa linii 125 - autobusy pojadą z Międzylesia tylko do ul. Okopowej. Trasa będzie przebiegać m.in. przez Wybrzeże Szczecińskie, most Świętokrzyski, Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, ul. Królewską i pl. Bankowy. Pasażerowie z Woli i Jelonek, zamiast z linii 125, będą mogli korzystać z linii 105, do której będą mogli przesiąść się przy Zachęcie.

Autobusy linii 128 pojadą z pętli Szczęśliwice na Mariensztat, trasą przebiegającą m.in. ulicami Korotyńskiego, Racławicką, Żwirki i Wigury, Al. Jerozolimskie oraz Książęcą, Ludną i Dobrą. Ta linia częściowo zastąpi linie 512 i 157, a w relacji Powiśle-Ochota - zawieszoną linię 150.

Trasa linii 174 ma zostać skrócona do odcinka Bokserska-Śródmieście. Pasażerowie obecnie korzystający z tej linii między Dworcem Centralnym a Pragą, będą mieli do dyspozycji autobusy linii 160, jadącej na Targówek.

Na trasie między stacją metra Wilanowska a Rakowiecką kursować będą autobusy linii 218, która w ciągu ulic Krasickiego-Kazimierzowska zastąpi linię 118.

Powstanie też nowa linia o numerze 228, której trasa będzie prowadzić od CH Reduta na Rakowiec, m.in. ul. Mszczonowską, Al. Jerozolimskimi, Bitwy warszawskiej 1920 r., Szczęśliwicką i Racławicką. Linia 501 zostanie skrócona - ze Stegien będzie dojeżdżać tylko do pl. Konstytucji. W szczycie autobusy będą jeździć co 6 minut. Pasażerowie korzystający z tej linii na Woli i Jelonkach będą mieć do dyspozycji autobusy linii 109.

Linia 507 zostanie połączona w jedną linię z obecną E-5 (która od 12 lutego ma zostać zmieniona na 407) i będzie kursować na trasie z Gocławia do Dworca Centralnego. Autobusy 507 w godzinach szczytu mają jeździć co 4 minuty. Ci, którzy autobusami 507 jeżdżą dziś ze Śródmieścia na Wolę, będą mogli skorzystać z autobusów linii 109, a podróżujący nią ze Śródmieścia na Bemowo - z tramwajów linii 23 i 24 oraz autobusów linii 171 i E-2.

Linie 360 i 512 mają być połączone w jedną, kursującą między Zaciszem a ul. Nowolipki, przez most Śląsko-Dąbrowski. W relacji Śródmieście-Rakowiec linia 512 zostanie zastąpiona przez linię 128.

Zmiany obejmą też linie 155, 157, 160, 162 i 178. Szczegółowe informacje będzie można znaleźć na stronie ZTM: www.ztm.waw.pl.

Do 4 marca ZTM przyjmuje uwagi i opinie pasażerów dotyczące proponowanych zmian. Można to zrobić telefonicznie pod numerem 22 194 84 lub pocztą elektroniczną na adres konsultacje@ztm.waw.pl.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)