Brytyjsko-nowozelandzka ekspedycja zmierzy długość Nilu
Zespół Brytyjczyków i Nowozelandczyków wyruszył z ekspedycją geograficzną do źródeł Nilu - poinformowali członkowie wyprawy, której celem jest dokonanie dokładnego pomiaru długości tej najdłuższej rzeki na kuli ziemskiej.
21.09.2005 | aktual.: 21.09.2005 18:39
Pięciu mężczyzn i jedna kobieta rozpoczęło podróż w Raszid (d. Rosetta) w pobliżu Aleksandrii na wybrzeżu Morza Śródziemnego, skąd udają się do Ruandy, gdzie ich zdaniem znajdują się źródła Nilu.
Naszym celem jest dokładny pomiar długości Nilu do jego najdłuższego strumienia źródłowego. Od kilkuset lat było wiele sporów co do źródeł Nilu - powiedział jeden z przywódców ekspedycji, Nowozelandczyk Cam McLeay. Ekipa jest przekonana, że Nil jest w rzeczywistości dłuższy, niż się powszechnie przyjmuje, czyli że liczy więcej niż 6671 km.
Za źródłową rzekę Nilu uważa się rzekę Kagerę, która wypływa na terytorium Burundi na południowy zachód od jeziora Kiwu i uchodzi do Jeziora Wiktorii; od Jeziora Wiktorii Nil płynie na północny zachód poprzez bogate w roślinność moczary jako Nil Wiktorii i przepływa jezioro Kioga, skąd uchodzi do Jeziora Alberta, tworząc przed ujściem Wodospady Murchisona; z jeziora Alberta płynie w kierunku północno-wschodnim jako Nil Alberta; od ujścia rzeki Aswa (prawy dopływ) przyjmuje nazwę Nil Górski, który po przyjęciu lewego dopływu Bahr al-Ghazal płynie dalej jako Nil Biały; w Chartumie wpływa do niego największy dopływ - Nil Błękitny, bardziej zasobny w wodę. W miejscu połączenia tych dwóch rzek widać wyraźny podział na niebieskawe wody Nilu Błękitnego i bladozielone wody Nilu Białego. Z Chartumu rzeka podąża dalej na północ i w okolicach Kairu rozdziela się na dwie odnogi. Jedna z nich wpada do Morza Śródziemnego w Damietcie, około 30 kilometrów od Port Saidu; druga zmierza do Rashid (dawna Rosetta).
Obliczenie długości Nilu jest trudnym zadaniem ze względu na źródła rzek tworzących Kagerę. Ta źródłowa rzeka Nilu długości 420 km powstaje z połączenia Nyawarongu (źródła w Ruandzie) i Ruvuvu (w Burundi).
Ekspedycja będzie trwała 10-12 tygodni i przemierzy Egipt, Sudan, Ugandę, Tanzanię, Ruandę i - być może - Burundi. Po pierwsze musieliśmy uzyskać zgodę na wjazd do tych krajów. Drugie wyzwanie to zwierzęta i sama przyroda. Krokodyle i hipopotamy to najbardziej przerażające i agresywne zwierzęta na Nilu - powiedział drugi przywódca ekspedycji Neil McGrigor.
Podróżnicy do źródeł Nilu płyną trzema pontonami wyposażonymi w silniki. Najbardziej niebezpieczne odcinki pokonają jednak drogą powietrzną, mocując pontony do superlekkiej lotni wyposażonej w silnik. Egipski minister turystyki Ahmed el-Maghrabi powiedział, że ekspedycja pomoże w ożywieniu krajowego przemysłu turystycznego.