Brytyjskie miasto broni imigrantów z Polski: prasa kłamie
Władze Peterborough krytykują brytyjskie media za artykuły o rzekomej pladze dzikich obozowisk imigrantów, nazywając to "szukaniem sensacji i wprowadzeniem w błąd".
Na łamach m.in. "Daily Express" można było przeczytać stwierdzenia, że Peterborough zostało wręcz "zalane" bezdomnymi imigrantami, którzy zdążyli już na terenie miasta założyć piętnaście dzikich obozowisk. Tych faktów nie potwierdzają raporty oficerów UK Border Agency. Co więcej, "Daily Express" zaatakował miejscowych imigrantów, twierdząc, że nadwerężają lokalną służbę zdrowia, szkolnictwo, system opieki socjalnej a nawet policję –-czytamy w peterboroughtoday.co.uk.
Władze Peterborough są mocno zirytowane podobnymi publikacjami w brytyjskiej prasie. Na tyle, że przewodniczący rady miasta publicznie zaprosił redaktora naczelnego "Daily Express" do odwiedzenia miasta. - Przekonałby się jak Peterborough wygląda naprawdę i że tego rodzaju artykuły są niepotrzebną sensacją i mijaniem się z prawdą - mówi Marco Cereste. - Piszą, że w mieście jest 21 bezdomnych imigrantów, którzy założyli już 15 dzikich obozowisk. Już samo to nie trzyma się kupy - dodaje.
Lokalni politycy argumentują, że media jakoś nie wspominają o tym, że w mieście powstało niedawno 3,8 tys. nowych miejsc pracy. - Robią z nas oazę dla bezdomnych z Europy Wschodniej. Nikt nie pisze o tym, że to przyjazne miasto, gdzie można znaleźć dobrą pracę - wyjaśnia.
Owszem, w lutym na terenie Peterborough faktycznie powstało dzikie obozowisko bezdomnych Polaków. Miesiąc później inna grupka próbowała osiedlić się w czyimś ogrodzie. - I to tyle, a teraz, po tylu miesiącach, media robią z tego aferę - dodają przedstawiciele władz miasta.
W Peterborough mieszka obecnie około 173 tys. osób. Wśród nich jest około 20 tys. imigrantów. - Większość z nich znakomicie zaadoptowała się do nowych warunków. Ludzie mają pracę, ich dzieci chodzą do szkół. Opisywanie pojedynczych przypadków psuję renomę naszego miasta, stąd nasza ostra reakcja na publikacje tabloidów - wyjaśnia rzecznik prasowy lokalnych władz.
Małgorzata Jarek