Brytyjski rabat unijny zostanie zniesiony?
Wywalczony w okresie rządów Margaret
Thatcher rabat dla Wielkiej Brytanii na wpłaty do kasy Unii
Europejskiej może zostać zniesiony. Londyn będzie wtedy wpłacał
najwięcej pieniędzy do budżetu UE ze wszystkich krajów należących
do wspólnoty - wynika z propozycji złożonej przez
komisarza UE ds. budżetu Michaele Schreyer.
Wielka Brytania nie chce jednak zrezygnować z ulgi finansowej wartej ok. 4 mld euro. W przyszłym tygodniu ma odbyć się głosowanie w sprawie ramowego budżetu UE. W propozycji znajduje się zapis, który znosi rabat brytyjski. W jego miejsce ma powstać szereg upustów dla krajów, które wpłacają najwięcej pieniędzy do unijnego budżetu.
Propozycja zakłada, że każdy kraj, którego roczna wpłata do kasy UE jest wyższa niż 0,35% wpływów do krajowego budżetu, będzie otrzymywał zwrot dwóch trzecich pieniędzy wpłaconych ponad wymienioną sumę.
Oprócz Wielkiej Brytanii nowy system objąłby Francję, Niemcy, Włochy, Holandię, Szwecję i Danię. Całkowita wartość rabatów nie przekraczałaby 7,5 mld euro rocznie.
Proponująca nowy system pani Schreyer uzasadniała go twierdząc, że rabat brytyjski został ustanowiony, gdy Wielka Brytania była jednym z najbiedniejszych krajów unii. Według niej teraz nie ma on racji bytu. Mimo to komentatorzy uważają, że propozycja złożona przez panią Schreyer nie ma szans, aby zostać przyjętą - pisze agencja Reutera.
Rabat brytyjska premier Thatcher wywalczyła w 1984 r. Londyn, który wstąpił do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG, poprzedniczka UE) w 1973 r., był wtedy jednym z największych płatników wspólnoty. Większość pieniędzy szła na unijną politykę rolną, której głównym beneficjentem była Francja. Takiemu rozdziałowi finansów sprzeciwiła się Thatcher wymuszając wprowadzenie ulgi dla swego kraju.