Trwa ładowanie...
d1zmy2e
IAR

Brytyjski premier David Cameron przeciw "opcji norweskiej"

Brytyjski premier jest przeciw koncepcji wystąpienia z Unii Europejskiej i pójścia drogą Norwegii, która pozostaje w bliskich związkach z Unią, choć nigdy do niej nie wstąpiła. David Cameron zabrał głos na Północnym Forum Przyszłości z udziałem państw skandynawskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brytyjski premier David Cameron przeciw "opcji norweskiej"
(AFP, Fot: David Cameron)
d1zmy2e

Jak powiedział w Reykjaviku BBC, model norweski nie jest aż tak atrakcyjny. - Norwegia płaci Unii tyle samo na głowę mieszkańca, ma proporcjonalnie więcej osiadłych i pracujących obywateli Unii niż Wielka Brytania, a mimo to nie ma szansy wpływać na unijne przepisy, tak jak Londyn - powiedział brytyjski premier.

Potwierdził to norweski minister do spraw Unii Europejskiej. Dodał, że dla Norwegii byłoby lepiej, gdyby Wielka Brytania pozostała w Unii. - To dzięki Brytyjczykom stanowione przez Unię prawa są lepsze, bardziej wolnorynkowe i mniej biurokratyczne - powiedział Vidar Helgesen.

Natomiast premier Islandii, która również jest tylko członkiem Europejskiej Strefy Wolnego Handlu, jest zadowolony z tej sytuacji. Premier Sigmund David Gunnlaugsson oświadczył, że pozostanie poza Unią Europejską miało kluczowe znaczenie dla jego kraju i może warto się temu modelowi przyjrzeć w debacie o stosunkach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. - Choć może jakieś inne wyjście będzie lepsze dla Wielkiej Brytanii - powiedział BBC islandzki premier.

d1zmy2e

Podziel się opinią

Share
d1zmy2e
d1zmy2e