Trwa ładowanie...

Brytyjski premier David Cameron przeciw "opcji norweskiej"

Brytyjski premier jest przeciw koncepcji wystąpienia z Unii Europejskiej i pójścia drogą Norwegii, która pozostaje w bliskich związkach z Unią, choć nigdy do niej nie wstąpiła. David Cameron zabrał głos na Północnym Forum Przyszłości z udziałem państw skandynawskich.

Share
Brytyjski premier David Cameron przeciw "opcji norweskiej"
Źródło: AFP, Fot: David Cameron
d3rxg98

Jak powiedział w Reykjaviku BBC, model norweski nie jest aż tak atrakcyjny. - Norwegia płaci Unii tyle samo na głowę mieszkańca, ma proporcjonalnie więcej osiadłych i pracujących obywateli Unii niż Wielka Brytania, a mimo to nie ma szansy wpływać na unijne przepisy, tak jak Londyn - powiedział brytyjski premier.

Potwierdził to norweski minister do spraw Unii Europejskiej. Dodał, że dla Norwegii byłoby lepiej, gdyby Wielka Brytania pozostała w Unii. - To dzięki Brytyjczykom stanowione przez Unię prawa są lepsze, bardziej wolnorynkowe i mniej biurokratyczne - powiedział Vidar Helgesen.

d3rxg98

Natomiast premier Islandii, która również jest tylko członkiem Europejskiej Strefy Wolnego Handlu, jest zadowolony z tej sytuacji. Premier Sigmund David Gunnlaugsson oświadczył, że pozostanie poza Unią Europejską miało kluczowe znaczenie dla jego kraju i może warto się temu modelowi przyjrzeć w debacie o stosunkach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. - Choć może jakieś inne wyjście będzie lepsze dla Wielkiej Brytanii - powiedział BBC islandzki premier.

d3rxg98

Podziel się opinią

Share
d3rxg98
d3rxg98
Więcej tematów