Trwa ładowanie...
d183keh

Brytyjska prasa: siła nie rozwiąże konfliktu w Czeczenii

Prezydent Putin musi zrozumieć, że jego
twarda polityka wobec Czeczenii przyczyniła się do stworzenia
warunków, które młodych, czeczeńskich separatystów pchają na
drogę terroryzmu - pisze w komentarzu
redakcyjnym dziennik "Financial Times" w nawiązaniu do tragedii w
Biesłanie w Osetii Północnej.

d183keh
d183keh

"Ku zdumieniu Rosjan, w okresie prezydentury Putina, b. funkcjonariusza KGB wybranego dla przywrócenia porządku po chaosie rządów Borysa Jelcyna, doszło do bezprecedensowego nasilenia się najbardziej skrajnych form bezprawia" - pisze "FT".

"Po tak dużym rozlewie krwi dialog z czeczeńskimi separatystami będzie trudniejszy niż kilka lat temu. Jednak nawet na obecnym etapie dialog jest jedyną drogą naprzód. Kreml musi nawiązać kontakt z liderami separatystów przygotowanymi na to, by wyrzec się przemocy. Społeczność międzynarodowa powinna dopomóc w tym procesie" - dodaje brytyjska gazeta.

"FT" uważa, że Kreml wyolbrzymia domniemane związki czeczeńskich separatystów z Al-Kaidą: "Powody czeczeńskiego radykalizmu tkwią w większości w samej Rosji (a nie poza jej granicami), podobnie jak i potencjalne rozwiązania".

"Financial Times" rozumie powody, dla których Putin zapowiedział zmiany w aparacie bezpieczeństwa, ale zastrzega, że siła sama w sobie nie wystarczy.

d183keh

Podobny wątek uwypukla w liście do "Guardiana" Mark Galeotti, ekspert ds. terroryzmu z uniwersytetu w Keele. Przypomina, że nawet Stalinowi nie udało się zdusić woli niepodległości w narodzie czeczeńskim, mimo iż przesiedlił go w głąb Azji Środkowej, co 1/8 deportowanych przepłaciła życiem.

"Problem Putina polega na tym, że dla niego, weterana KGB, silne przywództwo wystarcza za całą polityczną filozofię i reforma aparatu bezpieczeństwa oznacza zwiększenie zakresu jego władzy i ograniczenie demokratycznej kontroli. Ręka w rękę z reformą aparatu bezpieczeństwa idzie pełzające jednoczenie organizacji, które wyłoniły się z dawnego KGB".

Tragedia Putina polega według Galeottiego na tym, że "wpędził się w sytuację bez wyjścia: każdy sensowny proces polityczny będzie w jego przypadku odczytany jako oznaka politycznej słabości, a jedyna odpowiedź, jaką jest skłonny rozważyć, to nasilenie represji. Ta z kolei jest źródłem beznadziei i rozgoryczenia, która popycha Czeczenów na drogę przemocy".

Także dla dziennika "The Independent" "sprawdzianem rzeczywistego przywództwa w przypadku Putina będzie to, czy uda mu się rozwiązać kryzys w Czeczenii w drodze politycznych i konstytucyjnych uregulowań (a nie przemocy)".

"Bolesna prawda jest taka, że jeśli Rosja nie przestanie stosować brutalnej siły wobec Czeczenii, która (w Biesłanie) zadała cios Federacji Rosyjskiej, ataki terrorystyczne będą się powtarzać. Oznacza to więcej bólu dla ludności Czeczenii i Rosjan" - pisze brytyjski dziennik.

d183keh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d183keh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj