Brytyjska Izba Lordów poparła ustawę o małżeństwach gejów
Izba Lordów przyjęła w drugim czytaniu, bez głosowania, ustawę o równouprawnieniu związków małżeńskich hetero- i homoseksualnych. Wcześniej stosunkiem głosów 390 do 148 odrzucono poprawkę, która miała to drugie czytanie zablokować.
04.06.2013 21:35
W trakcie dalszej debaty wciąż mogą zostać zgłoszone poprawki. Komentatorzy wymieniają w tym kontekście większy zakres prawnej ochrony Kościołów, które nie godzą się na udzielanie ślubów parom homoseksualnym.
Lady Stowell, która z ramienia rządu dba o dyscyplinę głosowania w Izbie Lordów, dała do zrozumienia, że rząd nie będzie przeciwny tego rodzaju poprawkom.
Cytowany przez BBC Colin Hart ze społecznej organizacji Koalicja na rzecz Małżeństwa (Coalition for Marriage) uważa, że w ustawa musi gwarantować prawa do wolności sumienia i słowa pracownikom sektora publicznego, takim jak nauczyciele, urzędnicy stanu cywilnego, kapelani. Hart obawia się, że w przeciwnym razie za potępianie homoseksualizmu mogliby być represjonowani na mocy ustawy o równości i zakazie dyskryminacji.
Zdaniem blogera Andrew Sparrowa odrzucenie tak znaczną większością głosów poprawki, która miała zablokować drugie czytanie, sugeruje, że Izba Lordów przyjmie ustawę w trzecim czytaniu.
Jeśli tak się stanie, geje i lesbijki po ślubie będą mogli w oficjalnych dokumentach państwowych figurować jako małżonkowie, a nie jak dotychczas jako partnerzy cywilni.
W trakcie dwudniowej debaty nad ustawą znaną jako Marriage (Same Sex Couples) Bill podniesiono wiele zastrzeżeń. Argumentowano m.in., że osłabi instytucję rodziny będącą fundamentem życia społecznego, oskarżano rząd o nadużywanie demokratycznych procedur i nadmierny pośpiech.
W maju ustawę przyjęła Izba Gmin większością 205 głosów. Pierwsze w Anglii i Walii homoseksualne małżeństwo może zostać zawarte latem 2014 roku. Osobną ustawę o małżeństwach homoseksualnych przygotowuje autonomiczny rząd Szkocji.