Brytyjscy antyislamiści chcą poparcia prawicy w USA
Prawicowe grupy w W. Brytanii, słynące z niechęci do mniejszości islamskiej w kraju próbują nawiązać porozumienie z amerykańskim ruchem Tea Party, również o profilu skrajnie prawicowym i konserwatywnym.
Ruchy te nie są formalnie powiązane ze sobą, ale ultra-prawicowa organizacja English Defence League (Angielska Liga Obrony), która ostrzega, że islamski fundamentalizm wkrótce zaleje Wielką Brytanię - poszukuje wskazówek i inspiracji wśród ideologicznie zbliżonych organizacji w USA i wśród tamtejszych prawicowych aktywistów i przeciwników imigracji.
Brytyjskie grupy prawicowe nie są zainteresowane głównymi komunikatami Tea Party, które dotyczą zazwyczaj żądań obniżania podatków i zachowania jak najmniejszego rządu. Oba ruchy wspólne stanowisko znajdują wtedy, gdy przedmiotem zmartwień jest rozprzestrzenianie się ideologii islamu.
Sojusznikiem skrajnej prawicy brytyjskiej okazał się rabin Nachum Shfren, kandydat Republikanów do parlamentu stanowego Kalifornii, który ma zamiar wyjechać do Wielkiej Brytanii w przyszłym tygodniu. Częściowym sponsorem jego podróży będzie English Defense League.
Wizytę rabina w Wielkiej Brytanii zorganizowała aktywistka English Defense League, Roberta Moore, które stworzyła "żydowską dywizję" we własnej grupie.
Moore poinformowała, że rabin Shfren wystąpi na spotkaniu English Defence League 24 października w Londynie.
- Będzie on mówił o ryzykach islamizacji zarówno w naszym kraju, jak i Ameryce - powiedziała Moore Associated Press.
Profesor Uniwersytetu Nottingham, Matthew Goodwin, autor książki na temat ekstremistycznych grup w Wielkiej Brytanii, powiedział, że więzi rodzące się między amerykańskimi a brytyjskimi aktywistami mogą potencjalnie okazać się ważne.
- W Europie obserwujemy grupy, które starają się zorganizować ponadnarodowe wyzwanie dla islamu - powiedział Goodwin. Podkreślił zalety kontaktów z ultraprawicowym ruchem Tea Party, który - jego zdaniem - "ma ogromne środki".
Goodwin powiedział, że brytyjska English Defence League zyskała spory rozmach w ostatnim roku. Jej członkowie to przede wszystkim biali mężczyźni z klasy robotniczej, wśród których jest spora reprezentacja futbolowych chuliganów.
Niektóre protesty organizowane przez English Defense League przeradzają się w starcia z policją i takimi grupami jak Unite Against Fascism (Zjednoczeni Przeciw Faszyzmowi), która sprzeciwia się antymuzułmańskiej ofensywie English Defence League.
Rabin Shifren, który w USA udziela się spotkaniach ultra-prawicowej Tea Party, powiedział w telefonicznym wywiadzie, że "ma zamiar ostrzec Brytyjczyków, że ich kraj ginie, w miarę jak fundamentalistyczny islamizm zyskuje na sile ".
Według Moore, English Defence League chce też nawiązać kontakt z Pamelą Geller, znaną amerykańską aktywistką, która przewodzi organizacji zwanej Stop Islamizacji Ameryki.
- Korzyść z łączenia się tymi innymi organizacjami ma charakter logistyczny i polityczny, ale też emocjonalny - powiedział brytyjski biznesmen Alan Lake, związany z English Defence League - to taka ulga, znaleźć ludzi w innych krajach, którzy czują tak jak my.