Trwa ładowanie...
d4jrqxm

Brytyjczycy ustawiają się w kolejce po polski paszport

• Zainteresowanie Brytyjczyków polskim paszportem wzrosło lawinowo
• O obywatelstwo RP pytają głównie Brytyjczycy pozostający w związku małżeńskim z obywatelami Polski
• Obawiają się oni braku możliwości swobodnego poruszania po Europie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brytyjczycy ustawiają się w kolejce po polski paszport
(Fotolia)
d4jrqxm

Ambasada RP w Londynie została zalana pytaniami odnośnie uzyskania polskiego paszportu - donosi serwis polishexpress.co.uk. Zainteresowanie Brytyjczyków paszportem Rzeczypospolitej Polskiej wzrosło dwa tygodnie po przegłosowaniu Brexitu.

Jak donosi rzeczniczka Ambasady RP w Londynie, od dwóch tygodni w ambasadzie urywają się telefony z pytaniami odnośnie uzyskania polskiego obywatelstwa i polskiego paszportu.

- Od referendum otrzymaliśmy 280 e-maili i 700 telefonów, więc jest to naprawdę duża liczba. Przed referendum takich zapytań mieliśmy średnio 10 na miesiąc - powiedziała rzeczniczka w wywiadzie dla polishexpress.co.uk.

d4jrqxm

O obywatelstwo i paszporty Rzeczypospolitej Polskiej pytają przede wszystkim Brytyjczycy pozostający w związku małżeńskim z obywatelami Polski. Otrzymaniem polskiego obywatelstwa i/lub paszportu zainteresowani są też Brytyjczycy posiadający polskich krewnych - przede wszystkim dziadków.

Standard.co.uk podkreśla, że Brytyjczycy obawiają się wpływu Brexitu na możliwość swobodnego poruszania się po Europie.

Ambasada RP apeluje, by o dokument starać się jedynie drogą oficjalną. Na rynku brytyjskim wiele firm, które oferują pośrednictwo w zakresie uzyskania paszportów innych krajów, ale usługi te są często nielegalne.

Obywatelstwo polskie przyznawane jest automatycznie każdej osobie, której przynajmniej jedno z rodziców pochodzi z Polski - w przypadku tych osób wystąpienie o paszport jest tylko czystą formalnością.

Standard.co.uk przypomina, że na początku miesiąca irlandzki minister spraw zagranicznych informował o wzroście popytu na paszporty irlandzkie.

d4jrqxm

Podziel się opinią

Share
d4jrqxm
d4jrqxm
Więcej tematów