Brytyjczycy obchodzą Dzień Pamięci
11 listopada, w rocznicę zakończenia I
wojny światowej, Brytyjczycy czczą pamięć wszystkich tych,
którzy zginęli w czasie obu wojen światowych, a także podczas
późniejszych konfliktów zbrojnych.
Hołd oddali im królowa Elżbieta II i jej małżonek książę Filip podczas uroczystości "Field of Remembrance" organizowanej tradycyjnie koło londyńskiego opactwa Westminster Abbey.
Zgodnie ze zwyczajem dokładnie o godz. 11. w całym kraju na dwie minuty zamarł wszelki ruch. W uroczystości "Field of Remembrance" wzięły udział setki osób - weteranów, członków rodzin i przyjaciół, tych którzy zginęli. Jako wyraz pamięci i hołdu w miejscu gdzie odbywała się uroczystość postawiono tysiące małych drewnianych krzyży.
Znalazły się wśród nich także krzyże poświęcone Polakom, ustawione tam przez grupę polskich weteranów - żołnierzy, którzy w czasie II wojny światowej walczyli w polskich siłach zbrojnych zorganizowanych w Wielkiej Brytanii.
Po modlitwie w intencji wszystkich, którzy zginęli, oraz o pokój na świecie, królowa Elżebieta II i książę Filip przeszli pomiędzy kwaterami krzyży i krótko rozmawiali ze zgromadzonymi przy nich uczestnikami uroczystości.
Do każdego z krzyża przyczepiony był mały papierowy mak - symbol pamięci o tych, którzy zginęli. Na kilka tygodni przed 11 listopada Brytyjczycy powszechnie noszą takie same maki przypięte do ubrania.
Tradycyjnie w tym czasie rozdaje je i organizuje zbiórkę pieniędzy na Legion Brytyjski - organizacja zrzeszająca weteranów i byłych wojskowych. Z inicjatywy Legionu pamięć wszystkich, którzy zginęli walcząc w I i II wojnie światowej oraz innych konfliktach uczczona zostanie w jeszcze jeden sposób.
W tym roku uroczystości przebiegają w cieniu wojny w Iraku i czczona jest również pamięć ponad 70 brytyjskich żołnierzy, którzy zginęli tam od początku operacji.
Po raz pierwszy Dzień Pamięci (Remembrance Day), zwany wtedy Dniem Zawieszenia Broni (Armistice Day), obchodzono 11 listopada 1919 r.; swą obecna nazwę otrzymał w 1945 r. Czerwone maki powszechnie przypinane do ubrań w okolicach 11 listopada mają symbolizować kwiaty rosnące na polach północnej Francji i Flandrii, które w 1914 r. stały się polami bitew w czasie I wojny światowej.