ŚwiatBrytyjczycy nie wydalą na razie twórcy WikiLeaks

Brytyjczycy nie wydalą na razie twórcy WikiLeaks

Wysoki Trybunał (High Court) w Londynie odłożył na późniejszy termin orzeczenie w tej sprawie. W czasie swego wystąpienia, reprezentująca szwedzką prokuraturę Clare Montgomery, powiedziała w londyńskim sądzie, że szwedzki wniosek o ekstradycję 40-letniego założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a jest właściwy i powinien powodować skutki prawne.

Brytyjczycy nie wydalą na razie twórcy WikiLeaks
Źródło zdjęć: © AFP | Fabrice Coffrini

13.07.2011 | aktual.: 13.07.2011 19:16

W związku z oskarżeniami dwóch Szwedek, szwedzka prokuratura w grudniu ubiegłego roku wystąpiła o ekstradycję Australijczyka na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA), by go przesłuchać. Formalnie Assange nie jest przez nią oskarżony.

Londyński trybunał, który rozpatrywał odwołanie Assange'a od orzeczenia angielskiego sądu pokoju z 24 lutego, zapowiedział wydanie pisemnego orzeczenia w późniejszym terminie, którego nie sprecyzowano.

Nie wcześniej niż...

Dziennik "Guardian" podał na swojej stronie internetowej, że można spodziewać się tego orzeczenia nie wcześniej niż za trzy tygodnie.

Adwokat Assange'a, Ben Emmerson, postulował odrzucenie szwedzkiego wniosku o ekstradycję Australijczyka na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, argumentując, że nakaz nie spełnia wymogów prawnych. Twierdził, że szwedzki wniosek nie zawiera "rzetelnego, ścisłego i wymaganego przez prawo" opisu czynu zarzucanego Assange'owi.

- Obie kobiety zostały zmuszone do seksu siłą lub podstępem - oświadczyła Montgomery nawiązując do zarzutów wobec Assange'a: napaści seksualnej, molestowania i gwałtu. Australijczyk twierdzi, że seks w obu przypadkach odbył się za obopólną zgodą. Zarzucanych mu czynów miał się dopuścić latem ubiegłego roku, gdy mieszkał w Sztokholmie.

Odwołanie od wyroku

Brytyjski sąd (high court) rozpatruje odwołanie od orzeczenia sądu pokoju z 24 lutego uznającego, iż Assange może zostać wydany władzom szwedzkim, ponieważ nie ma obaw, że zostanie w Szwecji niewłaściwie osądzony.

Ustosunkowując się do kluczowego argumentu obrony, w myśl którego ENA nie zawiera dowodów przeciwko Assange'owi, Montgomery powiedziała, że "wniosek o ekstradycję dotyczy czynu, w związku z którym wpłynęła skarga. Nie ma nic wspólnego z materiałem dowodowym".

Główny obrońca Assange'a Ben Emmerson powiedział przed sądem, że szwedzki wniosek o ekstradycję jest wadliwy: zawiera nieprawdziwy opis stanu faktycznego i dotyczy czynów, które nie byłyby ścigane w Anglii.

Emmerson argumentuje, że instrument prawny w postaci ENA jest "niewspółmierny" w stosunku do wagi czynów, których miał się dopuścić Assange i że szwedzka prokuratura ma do dyspozycji inne sposoby przesłuchania go.

Assange twierdzi, że jest ścigany z motywów politycznych i że w razie wydania go do Szwecji zostanie przekazany Amerykanom. Demaskatorski portal WikiLeaks ujawnił tajne materiały amerykańskie odnoszące się do wojny w Iraku i Afganistanie, a także poufne depesze dyplomatyczne USA.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)