Brytyjczycy kręcą film w Zakładach Dolomitowych
Sceny trzęsienia ziemi dla brytyjskiego filmu pt. "Living the quake" powstają na poprzemysłowych terenach w Jaworznie (Śląskie), w byłych Zakładach Dolomitowych. Opuszczone ceglane budynki, wysokie kominy i metalowe konstrukcje tworzą bazę dla makiety nawiedzonego przez żywioł San Francisco z 1906 r.
Reżyserem filmu jest Philip Smith, występują aktorzy brytyjscy i amerykańscy oraz polscy statyści. Główną rolę -burmistrza San Francisco - gra aktor znany z "Dynastii" i "Beverly Hills 90210" - Maxwell Caulfield. Film jest współprodukowany przez brytyjskiego producenta filmowego Darlow Smithson Productions i telewizję Chanel 4. Polskim producentem wykonawczym jest firma MS Films z Warszawy.
"Living the Quake" to telewizyjny dokument fabularyzowany. W Zakładach Dolomitowych "Szczakowa" realizatorów zaintrygował charakterystyczny klimat przeszłej epoki i wygląd zrujnowanego po trzęsieniu ziemi miejsca. Z Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach na plan filmowy ściągnięto kilka zabytkowych samochodów. Zdjęcia do tego filmu powstają też m.in. na jednej z ulic w Mysłowicach i w ruinach Teatru Miejskiego w Gliwicach.
Jak podkreślają przedstawiciele polskiego producenta, którzy uczestniczyli już w realizacji w Polsce takich filmów, jak "Lista Schindlera", "Pianista" czy "Król olch", Polska to ciekawy kraj dla zachodnich filmowców. Przemawiają za tym atrakcyjne miejsca, profesjonalni pracownicy i niewygórowane ceny, choć te ostatnie są porównywalne z innymi krajami.
Tereny w północnej części Jaworzna, gdzie powstaje film, są objęte programem rewitalizacji i rozwoju zdegradowanych obszarów poprzemysłowych. Jego celem jest adaptacja tych terenów, zachowanie starych budynków o wysokich walorach kulturowych, podniesienie atrakcyjności turystycznej i ograniczenie zanieczyszczenia środowiska.
W dawnych budynkach przemysłowych mają powstać obiekty rekreacyjne, planowana jest budowa nowych dróg i osiedli mieszkaniowych. Władze Jaworzna zamierzają złożyć wniosek o dofinansowanie programu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.