Trwa ładowanie...
donald tusk

Bruksela. Donald Tusk kandydatem PO na szefa frakcji EPP

Platforma Obywatelska oficjalnie zgłosiła kandydaturę Donalda Tuska na szefa EPP (Europejska Patria Ludowa). Według doniesień medialnych pismo w tej sprawie podpisał przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Share
Bruksela. Donald Tusk kandydatem PO na szefa frakcji EPP
Źródło: PAP, Fot: PAP/Abaca
d3fpqnu

Na Twitterze Polityka Insight podała, że Donald Tusk ma być oficjalnym kandydatem PO na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPP).

Przewodniczący Rady Europejskiej pożegnał się w piątek na konferencji prasowej po szczycie unijnym w Brukseli z przywódcami i dziennikarzami. - Zakładam, że jest to moja ostatnia Rada Europejska - powiedział Tusk.

d3fpqnu

Bruksela Tusk nie wykluczał objęcia funkcji w EPP

- Dostałem taką propozycję i wielu liderów partii, które składają się na Europejską Partię Ludową, namawiało mnie do tego, żebym kandydował na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej - mówił jeszcze w środę Tusk. - I niewykluczone, że tak będzie - dodał.

Były premier wskazywał wtedy że "zaangażowanie w Europejską Partię Ludową, inaczej niż bycie szefem Rady Europejskiej, nie wyklucza zaangażowania w sprawy krajowe". - I nie mówię tu o wyborach prezydenckich, tylko generalnie o moim powrocie do takiej aktywności w życiu publicznym w Polsce - pokreślił.

- Ewentualne przywództwo w Europejskiej Partii Ludowej na pewno nie powstrzyma mnie przed pełnym zaangażowaniem w sprawy polskie - zapewnił Donald Tusk.

Szum wokół edukacji seksualnej. Jarosław Gowin o Anji Rubik: mam inne autorytety

Pogłoski o nowej funkcji dla Tuska po raz pierwszy zostały opublikowane na początku października przez niemiecki dziennik "Franfurter Allgemeine Zeitung". "Jest on zdecydowanym faworytem do objęcia tego stanowiska. Kongres EPL, podczas którego zostaną wybrane nowe władze partii, odbędzie się w listopadzie w Zagrzebiu" - pisała wtedy gazeta.

d3fpqnu

Były premier przez ostatnie 5 lat sprawował urząd przewodniczącego Rady Europejskiej. 1 grudnia przekaże go belgijskiemu politykowi Charlesowi Michelowi. Wtedy też może objąć stery we frakcji.

EPP, na czele której być może stanie Tusk, jest jedną z głównych sił w Parlamencie Europejskim. Powstała w 1976 r., w jej skład wchodzą politycy partii chadeckich

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3fpqnu

Podziel się opinią

Share
d3fpqnu
d3fpqnu
Więcej tematów