Browar sprzed 5 tys. lat odkryli Polacy w Egipcie
Ślady browaru z niszami na gliniane kadzie
do piwa sprzed 5 tysięcy lat ujawniły polskie badania w Tell el-
Fartha w delcie Nilu w Egipcie - poinformował dr
Marek Chłodnicki z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
El-Fartha jest jedną z najstarszych osad w Egipcie, pochodzi z samych początków państwa faraonów nad Nilem - około 3300-3000 lat p.n.e. Od kilku lat prowadzone są tam badania przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Instytut Archeologii UJ oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Archeolodzy penetrują trzy wzgórza: zachodnie, centralne i wschodnie ze śladami starego osadnictwa.
W ostatnim sezonie - od końca marca do połowy czerwca - kontynuowane były prace wykopaliskowe na wzgórzu zachodnim, gdzie znaleziono pozostałości dużego browaru z ok. 3300 p.n.e.
"Odkryliśmy fragmenty murów - zarysy nisz, w których stały kadzie z piwem. W przyszłym roku rozpoczniemy odkopywanie browaru. Być może zachowały się jakieś fragmenty kadzi do piwa. Starożytni Egipcjanie byli wielkimi amatorami piwa. Jest to już drugi tego typu obiekt w el Fartha. Wcześniej znaleźliśmy pozostałości mniejszego browaru" - powiedział Chłodnicki.
Na wzgórzu centralnym znaleziono gliniane pieczęcie ze znakami hieroglificznymi z czasów I i II dynastii. Są to jedne z najstarszych pieczęci, prawdopodobnie lokalnych urzędników.
Badania cmentarzyska na wzgórzu wschodnim ujawniły, że znajduje się ono na terenie wcześniejszego wielkiego grobowca z około 3100 lat p.n.e.