Trwa ładowanie...

Bronisław Komorowski wrócił z dwudniowej wizyty w Tokio

Tuż po godzinie 6. prezydent Bronisław Komorowski wrócił do kraju z dwudniowej podróży do Tokio. Najważniejszym punktem wyjazdu było podpisanie strategicznego partnerstwa między Polską a Japonią.

Share
Bronisław Komorowski wrócił z dwudniowej wizyty w Tokio
Źródło: WP, Fot: Konrad Żelazowski
d2nhvit

Do podpisania umowy doszło podczas oficjalnego spotkania prezydenta z premierem Japonii Shinzo Abe. Szef japońskiego rządu mówił, że oba państwa łączy poczucie podstawowych wartości, dlatego będą one wspólnie działać - zarówno lokalnie, jak i na arenie międzynarodowej. - Przenieśliśmy nasze kraje na wyższy, symboliczny wymiar - dodał. Bronisław Komorowski podkreślał, że współpraca będzie dotyczyła sfer politycznych, gospodarczych i kulturalnych. Zaznaczył także, że Polska i Japonia razem potępiają akty terroru i bezprawnego naruszania granic innych państw.

Wcześniej prezydent otworzył Forum Gospodarcze w Tokio, na którym spotkali się przedstawiciele biznesu z obu krajów, spotkał się z japońskimi studentami i kadrą profesorką polonistyki z Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych oraz wręczył odznaczenia państwowe.

d2nhvit

Podczas pobytu w Tokio Para Prezydencka dostąpiła również zaszczytu spotkania z cesarzem Japonii Akihito i cesarzową Michiko. Rozmowy dotyczyły głównie sfer kulturalnych.

W piątek Anna Komorowska razem z żoną premiera Japonii Akie Abe odwiedziła sierociniec Fukudenkai. W latach 1920-1922 ośrodek pomógł "sierotom syberyjskim", czyli około 400 dzieciom i wnukom polskich zesłańców na Syberię.

Komorowski ma już za sobą ponad 80 oficjalnych wizyt zagranicznych. W Japonii był po raz pierwszy. W listopadzie 2014 roku jego wizyta w Kraju Kwitnącej Wiśni została odwołana w związku z kłopotami z systemem liczenia głosów podczas wyborów samorządowych. Jak tłumaczył przed odlotem z Warszawy, podróż do Tokio nie jest elementem kampanii prezydenckiej, ale wykonywaniem obowiązków głowy państwa. W sobotę prezydent jedzie do Białegostoku - już w ramach swojej walki o głosy w wyborach.

d2nhvit

Podziel się opinią

Share
d2nhvit
d2nhvit
Więcej tematów