Trwa ładowanie...
d31i5c1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Bronisław Komorowski: UE powinna przemyśleć zaostrzenie sankcji wobec Rosji

Odpowiedź świata zachodniego na wydarzenia w Mariupolu "musi być bardzo zdecydowana" - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski. Według niego odpowiedzią Unii Europejskiej powinno być "świadome postawienie kwestii dalszego zaostrzenia sankcji wobec Rosji".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bronisław Komorowski
Bronisław Komorowski (PAP, Fot: Marcin Obara)
d31i5c1

W sobotnim ostrzale Mariupola zginęło co najmniej 30 osób, a blisko 100 zostało rannych. Według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ostrzału dokonano z obszarów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

Komorowski wyraził przekonanie, że wydarzenia te mogą mieć "brzemienne, daleko idące, negatywne skutki". Jak powiedział, ostrzał Mariupola praktycznie przekreśla porozumienia zawarte pomiędzy Ukrainą a Rosją w Mińsku na Białorusi. - To fragment strategii zmierzającej do tego, aby wykroczyć poza mińskie ustalenia, tak aby przesądzenie w przyszłości o sposobie wyjścia z tego konfliktu odbyło się na niekorzyść Ukrainy - mówił prezydent.

- Tak rozumiem podjęcie działań w rejonie Mariupola, tak rozumiem niebywałą decyzję już okupioną krwawym dramatem, jakim było zaatakowanie przy użyciu rakiet dzielnicy mieszkaniowej w Mariupolu - podkreślił Komorowski. Według prezydenta było to "świadomym działaniem, które musiało oznaczać dążenie do eskalacji konfliktu"

d31i5c1

- Te rakiety były wymierzone w dzielnicę mieszkaniową, a więc miały odegrać istotną rolę nie wojskową, nie militarną, tylko - w moim przekonaniu - polityczną czy emocjonalną. To był zamysł niesłychanie groźny - oświadczył Komorowski.

Zdaniem prezydenta odpowiedź świata zachodniego na te wydarzenia "musi bardzo zdecydowana". Zwrócił uwagę, że w czwartek odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów UE. Zapowiedział spotkania z przedstawicielami rządu. - Będę miał spotkanie z premier Kopacz, chciałbym mieć spotkanie z ministrem spraw zagranicznych, aby przekazać także i moje sugestie, co do zachowań polskich na tym szczycie - poinformował prezydent.

Jak dodał polskie stanowisko "z grubsza powinno się sprowadzić do tego", że atak na Mariupol, a także przejęcie lotniska w Donbasie, "w zasadzie przekreśla dążenie na rzecz łagodzenia sankcji wobec Rosji".

- W moim przekonaniu odpowiedź rosyjska jest odpowiedzią, której należało się spodziewać: wy chcecie ustępować w kwestii sankcji, no to my się pewniej czujemy, jesteśmy mocniejsi, idziemy dalej - stwierdził Komorowski.

Według prezydenta "odpowiedzią Unii Europejskiej powinno być świadome postawienie kwestii dalszego zaostrzenia sankcji wobec Rosji".

d31i5c1

Podziel się opinią

Share

d31i5c1

d31i5c1
Więcej tematów