Trwa ładowanie...

Bronisław Komorowski: UE powinna przemyśleć zaostrzenie sankcji wobec Rosji

Odpowiedź świata zachodniego na wydarzenia w Mariupolu "musi być bardzo zdecydowana" - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski. Według niego odpowiedzią Unii Europejskiej powinno być "świadome postawienie kwestii dalszego zaostrzenia sankcji wobec Rosji".

Share
Bronisław Komorowski: UE powinna przemyśleć zaostrzenie sankcji wobec Rosji
Źródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d4gnco6

W sobotnim ostrzale Mariupola zginęło co najmniej 30 osób, a blisko 100 zostało rannych. Według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ostrzału dokonano z obszarów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

Komorowski wyraził przekonanie, że wydarzenia te mogą mieć "brzemienne, daleko idące, negatywne skutki". Jak powiedział, ostrzał Mariupola praktycznie przekreśla porozumienia zawarte pomiędzy Ukrainą a Rosją w Mińsku na Białorusi. - To fragment strategii zmierzającej do tego, aby wykroczyć poza mińskie ustalenia, tak aby przesądzenie w przyszłości o sposobie wyjścia z tego konfliktu odbyło się na niekorzyść Ukrainy - mówił prezydent.

d4gnco6

- Tak rozumiem podjęcie działań w rejonie Mariupola, tak rozumiem niebywałą decyzję już okupioną krwawym dramatem, jakim było zaatakowanie przy użyciu rakiet dzielnicy mieszkaniowej w Mariupolu - podkreślił Komorowski. Według prezydenta było to "świadomym działaniem, które musiało oznaczać dążenie do eskalacji konfliktu"

- Te rakiety były wymierzone w dzielnicę mieszkaniową, a więc miały odegrać istotną rolę nie wojskową, nie militarną, tylko - w moim przekonaniu - polityczną czy emocjonalną. To był zamysł niesłychanie groźny - oświadczył Komorowski.

Zdaniem prezydenta odpowiedź świata zachodniego na te wydarzenia "musi bardzo zdecydowana". Zwrócił uwagę, że w czwartek odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów UE. Zapowiedział spotkania z przedstawicielami rządu. - Będę miał spotkanie z premier Kopacz, chciałbym mieć spotkanie z ministrem spraw zagranicznych, aby przekazać także i moje sugestie, co do zachowań polskich na tym szczycie - poinformował prezydent.

Jak dodał polskie stanowisko "z grubsza powinno się sprowadzić do tego", że atak na Mariupol, a także przejęcie lotniska w Donbasie, "w zasadzie przekreśla dążenie na rzecz łagodzenia sankcji wobec Rosji".

- W moim przekonaniu odpowiedź rosyjska jest odpowiedzią, której należało się spodziewać: wy chcecie ustępować w kwestii sankcji, no to my się pewniej czujemy, jesteśmy mocniejsi, idziemy dalej - stwierdził Komorowski.

Według prezydenta "odpowiedzią Unii Europejskiej powinno być świadome postawienie kwestii dalszego zaostrzenia sankcji wobec Rosji".

d4gnco6

Podziel się opinią

Share
d4gnco6
d4gnco6
Więcej tematów