Trwa ładowanie...
d4eb9rf

Bronisław Komorowski napisał osobisty list do Baracka Obamy

Prezydent Bronisław Komorowski skierował list do prezydenta USA Baracka Obamy w związku z jego wypowiedzią, w której użył określenia "polski obóz śmierci" - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Share
d4eb9rf

Dziennikarzom Trzaska-Wieczorek powiedziała, że o treści listu kancelaria poinformuje w późniejszym terminie. - Treść listu będzie - myślę - w najbliższym czasie podana do wiadomości, tak, że jeszcze odrobinę cierpliwości - dodała.

Szefowa prezydenckiego biura prasowego zaznaczyła, że treść listu zostanie opublikowana na stronie internetowej prezydenta.

Prezydent USA użył sformułowania "polski obóz śmierci" podczas uroczystości uhonorowania Prezydenckim Medalem Wolności Jana Karskiego.

d4eb9rf

Przeprosin od prezydenta USA oczekują polscy politycy, m.in. marszałek Sejmu Ewa Kopacz i b. prezydent Lech Wałęsa.

Premier Donald Tusk powiedział, że słowa prezydenta USA o polskim obozie śmierci dotknęły wszystkich Polaków. Nie możemy akceptować tego typu słów nawet, jeśli wypowiada je przywódca zaprzyjaźnionego z nami mocarstwa - zaznaczył szef rządu.

Obama - mówiąc o bohaterskim kurierze polskiego podziemia, który w czasie II wojny światowej bezskutecznie alarmował Zachód o zagładzie Żydów - powiedział, że kurier podziemia AK "został przeszmuglowany do Getta Warszawskiego i polskiego obozu śmierci". Chodziło o hitlerowski obóz przejściowy w Izbicy, gdzie Karski się przedostał, żeby na własne oczy zobaczyć jak traktowani są przetrzymywani tam Żydzi.

d4eb9rf

Podziel się opinią

Share
d4eb9rf
d4eb9rf
Więcej tematów