ŚwiatBronisław Komorowski: Chorwacja w UE będzie atrakcyjnym partnerem dla Polski

Bronisław Komorowski: Chorwacja w UE będzie atrakcyjnym partnerem dla Polski

Chorwacja jako członek UE będzie atrakcyjnym partnerem politycznym i gospodarczym dla Polski - tak prezydent Bronisław Komorowski podsumował dwudniową wizytę w Chorwacji. Jak podkreślił, dla Polski szczególnie ważny jest głos Chorwacji ws. państw Partnerstwa Wschodniego.

Bronisław Komorowski: Chorwacja w UE będzie atrakcyjnym partnerem dla Polski
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

Polski prezydent na koniec wizyty oficjalnej w Chorwacji odwiedził Opatiję - jedno z najbardziej znanych chorwackich uzdrowisk nad Adriatykiem - gdzie złożył kwiaty przy popiersiu Henryka Sienkiewicza oraz pod tablicą upamiętniająca marszałka Józefa Piłsudskiego. Komorowski spotkał się także z przedstawicielami chorwackiej Polonii.

Komorowski podsumowując wizytę w rozmowie z dziennikarzami wyraził nadzieję, że Chorwacja, która 1 lipca przystąpi do UE, będzie atrakcyjnym partnerem dla Polski - zarówno politycznym, jak i gospodarczym, zwłaszcza w obszarze współpracy przemysłowej, rolnej i turystycznej.

- Dziś kończę wizytę w przekonaniu, że sprawy chorwackie idą dobrze, bo proces ratyfikacji odpowiednich dokumentów o członkostwie Chorwacji przebiega pomyślnie. Polska wspiera ten proces licząc na to, że będziemy mieli dobrego, atrakcyjnego partnera w UE o podobnych doświadczeniach i marzeniach - powiedział Komorowski.

Zaznaczył także, że Polska liczy, iż UE zachęcona przykładem Chorwacji będzie kontynuowała kurs na poszerzenie obszaru integrującej się Europy.

- Dla Polski w sposób szczególny ważny jest głos Chorwatów, jako już członków UE w sprawach przyszłości krajów Partnerstwa Wschodniego - podkreślił Komorowski. Dodał, że w tym kontekście bardzo ważny jest głos Zagrzebia, który będzie współdecydował o umowie stowarzyszeniowej z Ukrainą, której podpisanie planowane jest na listopad tego roku.

Komorowski dodał także, że Polskę z Chorwacją może łączyć także sprawa budowy korytarza transportowego Północ-Południe, obejmującego system przesyłu gazu.

Prezydentowi podczas wizyty towarzyszyła delegacja polskiego biznesu, m.in. PZU, Giełdy Papierów Wartościowych, Asseco, Solaris, Multico i Pol-Motu.

UE podpisała traktat akcesyjny z Chorwacją w grudniu 2011 roku. Datę jej przystąpienia do UE wyznaczono na 1 lipca 2013 roku. W styczniu ubiegłego roku ponad 67 proc. Chorwatów opowiedziało się w referendum za przystąpieniem ich kraju do Unii. Po Słowenii, która przystąpiła do UE w 2004 roku, Chorwacja będzie drugim państwem postjugosłowiańskim w Unii i 28. członkiem UE.

Dwoma krajami, które jeszcze nie ratyfikowały traktatu o przystąpieniu Chorwacji do Unii są Niemcy i Dania.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)