WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Bronisław Komorowski: Chorwacja w UE będzie atrakcyjnym partnerem dla Polski

Chorwacja jako członek UE będzie atrakcyjnym partnerem politycznym i gospodarczym dla Polski - tak prezydent Bronisław Komorowski podsumował dwudniową wizytę w Chorwacji. Jak podkreślił, dla Polski szczególnie ważny jest głos Chorwacji ws. państw Partnerstwa Wschodniego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent RP Bronisław Komorowski z żoną Anną składają kwiaty pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatiji
Prezydent RP Bronisław Komorowski z żoną Anną składają kwiaty pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatiji (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
WP

Polski prezydent na koniec wizyty oficjalnej w Chorwacji odwiedził Opatiję - jedno z najbardziej znanych chorwackich uzdrowisk nad Adriatykiem - gdzie złożył kwiaty przy popiersiu Henryka Sienkiewicza oraz pod tablicą upamiętniająca marszałka Józefa Piłsudskiego. Komorowski spotkał się także z przedstawicielami chorwackiej Polonii.

Komorowski podsumowując wizytę w rozmowie z dziennikarzami wyraził nadzieję, że Chorwacja, która 1 lipca przystąpi do UE, będzie atrakcyjnym partnerem dla Polski - zarówno politycznym, jak i gospodarczym, zwłaszcza w obszarze współpracy przemysłowej, rolnej i turystycznej.

- Dziś kończę wizytę w przekonaniu, że sprawy chorwackie idą dobrze, bo proces ratyfikacji odpowiednich dokumentów o członkostwie Chorwacji przebiega pomyślnie. Polska wspiera ten proces licząc na to, że będziemy mieli dobrego, atrakcyjnego partnera w UE o podobnych doświadczeniach i marzeniach - powiedział Komorowski.

WP

Zaznaczył także, że Polska liczy, iż UE zachęcona przykładem Chorwacji będzie kontynuowała kurs na poszerzenie obszaru integrującej się Europy.

- Dla Polski w sposób szczególny ważny jest głos Chorwatów, jako już członków UE w sprawach przyszłości krajów Partnerstwa Wschodniego - podkreślił Komorowski. Dodał, że w tym kontekście bardzo ważny jest głos Zagrzebia, który będzie współdecydował o umowie stowarzyszeniowej z Ukrainą, której podpisanie planowane jest na listopad tego roku.

Komorowski dodał także, że Polskę z Chorwacją może łączyć także sprawa budowy korytarza transportowego Północ-Południe, obejmującego system przesyłu gazu.

Prezydentowi podczas wizyty towarzyszyła delegacja polskiego biznesu, m.in. PZU, Giełdy Papierów Wartościowych, Asseco, Solaris, Multico i Pol-Motu.

WP

UE podpisała traktat akcesyjny z Chorwacją w grudniu 2011 roku. Datę jej przystąpienia do UE wyznaczono na 1 lipca 2013 roku. W styczniu ubiegłego roku ponad 67 proc. Chorwatów opowiedziało się w referendum za przystąpieniem ich kraju do Unii. Po Słowenii, która przystąpiła do UE w 2004 roku, Chorwacja będzie drugim państwem postjugosłowiańskim w Unii i 28. członkiem UE.

Dwoma krajami, które jeszcze nie ratyfikowały traktatu o przystąpieniu Chorwacji do Unii są Niemcy i Dania.

Polub WP Wiadomości
WP
WP