WP

Bronisław Komorowski broni Agaty Dudy. "Dajcie etat pierwszym damom"

Agata Kornhauser-Duda jako pierwsza dama musiała zrezygnować z nauczania języka niemieckiego. Przerwa w karierze zawodowej będzie oznaczać dla niej wyraźnie niższą emeryturę. Żonę niedawnego rywala wziął w obronę Bronisław Komorowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwsza dama traci na wysokości emerytury. Bronisław Komorowski apeluje do zmiany
Pierwsza dama traci na wysokości emerytury. Bronisław Komorowski apeluje do zmiany (East News, Fot: Rafał Oleksiewicz)
WP

W rozmowie z "Super Expressem" były prezydent stwierdził, że pierwszym damom należy się przynajmniej zachowanie poprzedniej wysokości emerytury. "Czyli musi być płacona składka emerytalna, a to się jakoś wiąże z ich zatrudnieniem" - przekonuje Komorowski.

Tabloid w czwartek opisywał sytuację małżonki prezydenta, która jako pierwsza dama nie może pracować. Bez własnych dochodów i opłacanych przez pięć lat składek emerytalnych jej świadczenie może spaść nawet o 400 zł miesięcznie. Eksperci szacują, że w jej przypadku emerytura wyniesie około 1900 zł miesięcznie. 25 lat wypłacania obniżonego świadczenia to dla Agaty Kornhauser-Dudy strata w wysokości... 120 tys. zł!

Z tym samym problemem zmagała się m. in. Anna Komorowska, żona Bronisława Komorowskiego. Były prezydent apeluje w rozmowie z "Super Expressem" o pilne rozwiązanie tego problemu. "Minimum to jest to, aby pierwsze damy nie traciły szansy na emeryturę. Jak nie jest płacona składka ZUS-owska (...) to tracą taką szansę" - podkreśla.

WP

Zobacz także: Plotki nt. pierwszej damy i prezydenta. Rzecznik Andrzeja Dudy komentuje

Na rozwiązanie kłopotliwej sytuacji pierwszych dam czeka też Pałac Prezydencki? "Ustawodawca powinien się nad tym pochylić. (...) etat dla pierwszej damy byłby dobrym rozwiązaniem" - skomentował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP