Trwa ładowanie...
d13l6nr

Brochwicz-Lewiński ("Gryf") - odznaczony

d13l6nr
d13l6nr

Uczestnik Powstania Warszawskiego i żołnierz Armii Krajowej - Janusz Brochwicz-Lewiński ps. "Gryf" - otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie w imieniu Prezydenta RP wręczył kierownik polskiej placówki dyplomatycznej w Kolonii.

Wolna i niepodległa Polska była naszym nadrzędnym celem. Walka dla niej najwyższym obowiązkiem moralnym. Nie myśleliśmy o bohaterstwie. Chcieliśmy jak najszybciej zakończyć walkę, by nigdy więcej nie było rozstrzeliwań i łapanek. Chcieliśmy być wolni - powiedział gościom przybyłym na uroczystość wyraźnie wzruszony "Gryf".

Będący obecnie w stopniu kapitana rezerwy, Janusz Brochwicz-Lewiński, jest legendą powstańczych szańców. Był dowódcą drużyny w batalionie "Parasol". W czasie Powstania Warszawskiego był ciężko ranny. Służbę pod dowództwem "Gryfa" poczytywano sobie za wielki honor. Jego nieustępliwość i poświęcenie w walce opisywał m.in. Melchior Wańkowicz.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski nie jest pierwszym odznaczeniem Brochwicza-Lewińskiego. W przeszłości za swą ofiarną służbę uhonorowany został m.in. Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych za szczególną odwagę, Krzyżem Armii Krajowej, a także Medalem Brytyjskiego Imperium.(ag/pat)
Samo Życie

d13l6nr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13l6nr
Więcej tematów