Brexit. Theresa May ogłosi dymisję, chąc nie dopuścić do twardego brexitu? Taki scenariusz sugeruje "The Sun"
Brexit: Premier Wielkiej Brytanii, Theresa May, ogłosi dymisję, by nie dopuścić do twardego brexitu? Jak podaje „The Sun” dojdzie do dymisji po zatwierdzeniu przez parlament porozumienia o brexicie z Unią Europejską.
Brexit - Theresa May ogłosi dymisję?
Według informacji podanych przez „The Sun” rezygnacja ze stanowiska Theresy May jest warunkiem uzyskania zgody Izby Gmin na przegłosowanie umowy z Unią Europejską. „Czas się skończył, Theresa” – brzmi wymowny napis na pierwszej stronie pisma. Wiadomo, że brytyjska premier zamierzała doprowadzić w najbliższym tygodniu do trzeciego głosowania nad projektem porozumienia z UE, które dwukrotnie odrzucono, w styczniu oraz marcu, zdecydowaną przewagą głosów. W piątek 25 marca May przyznała, że może zrezygnować z tych planów, jeżeli uzna, iż może liczyć na poparcie ze strony parlamentu. Wówczas miałaby szukać alternatywnych rozwiązać. Przypominamy, że Rada Europejska wyraziła zgodę, aby nowym terminem domyślnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej był 12 kwietnia 2019. Ten termin obowiązywałby w przypadku nieprzyjęcia przez Izbę Gmin porozumienia w sprawie warunków wyjścia z UE do końca przyszłego tygodnia.
Brexit – jakie opcje ma Wielka Brytania?
Jeżeli Izba Gmin nie przyjmie porozumienia w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty do końca przyszłego tygodnia, najpewniej dojdzie do brexitu bez umowy. Kolejną opcją byłoby złożenie nowego wniosku o długoterminowe przedłużenie, ale dzięki niemu Wielka Brytania zobowiązałaby się do udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jeżeli jednak przed końcem marca 2019, Izba Gmin poprze proponowane porozumienie, data brexitu zostanie zmieniona na 22 maja 2019. Dzięki takiemu przedłużeniu obie strony zyskałyby czas na dopełnienie procesu ratyfikacji umowy oraz przyjęcie koniecznych ustaw. Istnieje również możliwość wycofania się Wielkiej Brytanii z brexitu na mocy artykułu 50.unijnych traktatów. Należy zaznaczyć, że w ciągu ostatnich dni aż 4,7 mln ludzi podpisało petycję w tej sprawie do brytyjskiego parlamentu, czyniąc dokument najpopularniejszym wnioskiem w historii, na stronie parlamentu.