Trwa ładowanie...
d16yios

Brexit – pierwszy dzień szczytu w Brukseli. Trwa walka z czasem

Brexit – pierwszy dzień szczytu w Brukseli w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Trzygodzinne rozmowy nie przyniosły rozwiązania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brexit – pierwszy dzień  szczyty w Brukseli. Trwa walka z czasem
Brexit – pierwszy dzień szczyty w Brukseli. Trwa walka z czasem (iStock.com)
d16yios

Brexit - pierwszy dzień szczyty w Brukseli

Pierwszy dzień szczytu Unii Europejskiej w Brukseli zakończył się bez przełomu. Pomimo intensywnych negocjacji, nie osiągnięto wystarczającego postępu. Wiadomo, że wezwano nawet unijnego negocjatora, żeby kontynuował wysiłki w celu osiągnięcia. Na chwilę obecną przywódcy nie planują zwołania dodatkowego szczytu w sprawie brexitu w listopadzie. Nadzwyczajne spotkanie UE27 było rozważane w połowie listopada, w celu zatwierdzenia wypracowanych wcześniej uzgodnień. W chwili obecnej tych jednak nie ma.

Przedłużenie okresu przejściowego

d16yios

Austriacki kanclerz – Sebastian Kurz – w swojej wypowiedzi podkreślił, że premier Wielkiej Brytanii nie przedstawiła nowych pomysłów w sprawie rozwiązania problematycznych kwestii w związku z brexitem. Zdaniem polityka istnieje jednak szansa na zawarcie porozumienia „w nadchodzących tygodniach lub miesiącach”. Dobrego wyniku jest również pewna premier Wielkiej Brytanii – Theresa May. Przyznała jednak, że jest gotowa rozważyć przedłużenie okresu przejściowego. To najnowszy pomysł, który pojawił się na kilkadziesiąt godzin przed szczytem.

Początkowe założenia brexitu

Należy zaznaczyć, że według zawartych w marcu ustaleń okres przejściowy miał trwać niemalże dwa lata po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Przez ten okres miały jeszcze obowiązywać wszystkie dotychczasowe zasady, również te, dotyczące swobody przepływu osób. Główną funkcją fazy przejściowej jest jednak możliwe opóźnienie negatywnych skutków brexitu, a co za tym idzie wynegocjowania przyszłych relacji między państwami.

Trzeba się spieszyć

Zwracamy uwagę na fakt, że negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej trwają od maja 2017 roku. Brukseli zależy na możliwie szybkim porozumieniu, które dałoby więcej czasu na ratyfikację porozumienia przez Parlament Europejski i Radę UE. Przypominamy, że musi to nastąpić przed brexitem (29 marca 2019 roku).

d16yios

Podziel się opinią

Share

d16yios

d16yios
Więcej tematów