Brazylia złamie patent Roche`a, by mieć tanie leki na AIDS
Brazylia zapowiedziała w czwartek, że naruszy patent szwajcarskiego koncernu farmaceutycznego Roche i zacznie sama wytwarzać jego lek stosowany w leczeniu AIDS, aby obniżyć koszty walki z tą chorobą.
23.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Minister zdrowia Jose Serra oświadczył, że skorzysta w tym celu z klauzuli brazylijskiej ustawy z 1997 r. o ochronie własności intelektualnej. Klauzula ta pozwala naruszać prawo patentowe w sytuacjach nadzwyczajnych lub wtedy, gdy firmy dopuszczają się "nadużyć" przy ustalaniu cen.
Serra powiedział, że decyzja zapadła po sześciu miesiącach bezowocnych rozmów z firmą szwajcarską, podczas których jego ministerstwo nalegało na obniżenie o co najmniej 40% ceny leku Nelfinavir, podawanego 1/4 wszystkich chorych na AIDS w Brazylii.
Brazylia, która ma więcej chorych na AIDS w Ameryce Łacińskiej, udostępnia bezpłatnie zestaw leków na AIDS wszystkim potrzebującym. Dzięki temu w ciągu ostatnich czterech lat liczba zgonów na AIDS spadła w tym kraju z 11 024 do 4136 rocznie.
Jednak finansowanie programu bardzo obciąża budżet resortu zdrowia. W zeszłym roku około 90 tys. Brazylijczyków z wirusem HIV otrzymywało bezpłatnie leki, za które musieliby zapłacić po 15 tys. dolarów.
Aby obniżyć koszty programu, władze same wytwarzają większość leków, ale ignorują przy tym patenty, którymi leki te są chronione.
W zeszłym tygodniu naukowcy z rządowego laboratorium Farmanguinhos oświadczyli, że udało się im skopiować Nelfinavir i po dalszych trzech miesiącach prób będą gotowi uruchomić produkcję tego leku. Według Ministerstwa Zdrowia brazylijski Nelfinavir będzie o 40% tańszy od oryginalnego. (jd)