Trwa ładowanie...
daskpt0
daskpt0

Brat Obamy: ojciec bił mnie i mamę

Przyrodni brat prezydenta USA Baracka Obamy, Mark Okoth Obama Ndesandjo, wydał książkę czerpiącą z doświadczeń własnego dzieciństwa, naznaczonego przemocą ze strony ojca. Wystąpił na promującej ją konferencji prasowej w południowych Chinach, gdzie mieszka od siedmiu lat.
Share
daskpt0

Od wyboru Baracka Obamy na prezydenta jego przyrodni brat, który ma tego samego ojca, unikał kontaktu w mediami. Mieszka i pracuje w mieście Shenzhen, oddalonym od Hongkongu o godzinę jazdy pociągiem.

Ndesandjo twierdzi, że jego pierwsza książka jest fikcją literacką, ale zaczął ją pisać prawie 10 lat temu jako autobiografię. - Odzwierciedla ona wiele doświadczeń z mojego własnego życia jako dziecka wychowanego w Kenii, w tym trudne relacje z nieżyjącym już ojcem - powiedział.

- Moja matka mawiała o ojcu, że jest fantastycznym, ale społecznie wadliwym człowiekiem - powiedział Ndesandjo dziennikarzom na konferencji prasowej w Guangzhou w pobliżu Shenzhen.

daskpt0

- Ojciec bił mamę i bił mnie, a tego się nie robi. Myślę, że to mnie naznaczyło na długi czas i dopiero niedawno sobie z tym poradziłem - powiedział.

- Pamiętam, w domu słyszało się krzyki i widziałem cierpienie swojej matki - dodał.

- Przez te wszystkie lata skóra stwardniała mi emocjonalnie z powodu tego, co matka przechodziła na moich oczach - dodał Ndesandjo, który jest szczupły i bardzo przypomina z wyglądu prezydenta Baracka Obamę.

Bohater jego powieści "Nairobi to Shenzhen", David, jedzie do Chin w 2001 r. tuż po zamachach z 11 września, pod wpływem "rosnącej miłości do pięknej Chinki, młodej sieroty". Sam Ndesandjo ożenił się z młodą Chinką i podjął pracę charytatywną na rzecz chińskich sierot.

daskpt0

Ndesandjo mniej chętnie mówił o stosunkach ze swym słynnym bratem. Powiedział tylko, że są w kontakcie, a jego autobiografia, która się wkrótce ukaże, rzuci więcej światła na historię rodziny i wzajemne relacje między jej członkami.

Książka ukazała się na niecałe dwa tygodnie przed pierwszą wizytą Baracka Obamy w Chinach 15-18 listopada. Ndesandjo powiedział, że zamierza się z nim wtedy spotkać w Pekinie. - Chcę mu przedstawić swoją żonę. Jest jego wielką zwolenniczką - powiedział.

Podczas konferencji prasowej, na której wylosował z pudełka tylko pięć zapisanych pytań, Ndesandjo unikał tematu amerykańsko-chińskich stosunków politycznych, ale powiedział, że Ameryka mogłaby się uczyć z chińskiej kultury i głębokich więzi rodzinnych.

Rodzice prezydenta Obamy rozstali się dwa lata po jego przyjściu na świat w 1961 r. Ojciec rozwiódł się z jego matką, Stanley Ann Dunham, w 1964 r. i miał potem jeszcze co najmniej sześcioro dzieci w rodzinnej Kenii. Zginął w wypadku samochodowym w 1982 r. w wieku 46 lat.

15% dochodów z książki zostanie przeznaczone na cele charytatywne.

daskpt0

Podziel się opinią

Share
daskpt0
daskpt0
Więcej tematów