Brat Hemanna Göringa zostanie nagrodzony za ratowanie Żydów?
Młodszy brat nazistowskiego zbrodniarza Hermanna Göringa może wkrótce zostać uhonorowany za pomoc setkom Żydów podczas II wojny światowej - poinformował "Daily Telegraph". Dokumenty na temat wkładu biznesmena Alberta Göringa w ratowanie niedoszłych ofiar Holokaustu skompletowała Irena Steinfeldt, dyrektor departamentu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w izraelskim instytucie Jad Waszem.
Wśród świadectw znajdują się raporty Gestapo, sprawozdania z amerykańskich przesłuchań oraz relacje ludzi, których uratował brat nazisty. Na tej podstawie Albert Göring może pośmiertnie (zmarł w 1966 r.) otrzymać tytuł Sprawiedliwego wśród Naród Świata, który jest najwyższym odznaczeniem cywilnym w Izraelu, przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie.
Jak powiedziała Steinfeldt w rozmowie z "Daily Telegraph", o odznaczeniu Alberta Göringa zadecyduje komisja. - Departament (Sprawiedliwych wśród Narodów Świata) składa dokumenty przed komisją, gdy uzna, że materiał zgromadzony w podstawowych źródłach jest wystarczający. Ten przypadek nie jest jeszcze gotowy do złożenia - mówiła dyrektor.
Według dotychczasowych ustaleń, dzięki pomocy Göringa setki Żydów uniknęło obozów koncentracyjnych. Niemiecki przedsiębiorca załatwiał im także przepustki i pomagał w wywożeniu majątków z Niemiec.
Różni bracia
Urodzony w 1895 roku Albert był o dwa lata młodszy od owianego złą sławą Hermanna. Podczas wojny był jednym z dyrektorów w fabryce Skody w okupowanej przez Niemców Czechosłowacji. Chociaż był zagorzałym antynazistą, to utrzymywał dobre stosunki ze swoim bratem, który był jedną z najważniejszych figur w III Rzeszy.
Nazwisko Göringa otwierało wówczas wiele drzwi. Albert mógł liczyć na bardziej pobłażliwe traktowanie ze strony Gestapo, a nawet, jak twierdzi jego rodzina, pomoc starszego brata w przypadku niektórych więźniów.
Sytuacja diametralnie zmieniła się po wojnie. Jego rodowód stał się przekleństwem. Młodszy brat Hermana Göringa spędził dwa lata w alianckich więzieniach, gdzie próbował dowieść swojej niewinności. Był przesłuchiwany podczas procesów norymberskich, w których sądzono nazistowskich zbrodniarzy. Jednak szybko oczyszczono go z zarzutów, po zeznaniach wielu osób, którym pomógł podczas wojny.
Gdy odzyskał wolność, popadł w depresję i zaczął nadużywać alkoholu. Zmarł w zapomnieniu w 1966 roku. Niezwykłe losy Alberta Göringa opisał William Hastings Burke w książce "Lista Göringa".