Brat bliźniak wpływa na płodność siostry
Kobiety, które posiadają brata bliźniaka mają też o 25% niższe szanse na urodzenie dzieci - wynika z najnowszych badań brytyjsko-fińskich, o których informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
20.06.2007 | aktual.: 20.06.2007 10:41
Zdaniem autorów najnowszej pracy, może to być efekt działania na płód żeński testosteronu, hormonu płciowego wydzielanego przez płód męski.
Jak wiadomo, hormony płciowe produkowane przez jedno z dzieci w łonie matki mogą przenikać do tkanek drugiego dziecka. Wcześniejsze badania dowodzą, że dziewczynki, które w życiu płodowym były narażone na działanie testosteronu brata mogą mieć męskie zachowania, cechy fizjologiczne i anatomiczne, np. rysy twarzy. Dotychczas nie analizowano jednak wpływu, jaki bracia mogą mieć na płodność swoich sióstr bliźniaczek.
Aby to sprawdzić naukowcy fińscy z Uniwersytetu w Turku razem z kolegami z Uniwersytetu w Sheffield sięgnęli do danych medycznych dotyczących 754 bliźniąt żyjących w Finlandii w latach 1734-1888.
Badacze celowo wybrali populację bliźniąt sprzed rewolucji przemysłowej, a nie współcześnie żyjącą, gdyż - jak tłumaczą - aktualne dane na temat naturalnej płodności mogą być zaciemnione przez zastosowanie nowoczesnych technik leczniczych czy metod wspomagania rozrodu, jak zapłodnienie in vitro.
Okazało się, że kobiety, które miały brata bliźniaka o 25% rzadziej posiadały potomstwo, niż kobiety, które miały siostrę bliźniaczkę.
Zdaniem autorów pracy, było to spowodowane zarówno tym, że posiadaczki brata bliźniaka o 15% rzadziej wychodziły za mąż, jak również ich obniżoną płodnością.
Badacze zaobserwowali też, że urodzenie bliźniąt przeciwnej płci wpływało negatywnie na sukces reprodukcyjny matki. Naturalną konsekwencją tego było bowiem posiadanie mniejszej o 19% liczby wnucząt, w porównaniu z matkami, które rodziły dzieci tej samej płci.
Naukowcy podkreślają, że wyniki te nie mogą być efektem niedożywienia płodów żeńskich rozwijających się w towarzystwie płodu męskiego. Wśród tych dziewczynek nie odnotowano bowiem wyższego odsetka zgonów. Nie są też rezultatem działania czynników społecznych w okresie dorastania, takich jak np. wpływ obecności brata w tym samym wieku na rozwój męskich zachowań i upodobań u dziewczynek. Siostry bliźniaczki miały bowiem obniżoną płodność nawet wtedy, gdy brat umierał wkrótce po urodzeniu.
Autorzy spekulują, że kobiety narażone na działanie testosteronu w okresie płodowym mogą wykazywać więcej cech i zachowań męskich, co może wpływać na ich decyzję o zamążpójściu oraz atrakcyjność dla płci przeciwnej. Z drugiej strony, kontakt z dużymi stężeniami męskiego hormonu płciowego w łonie matki może narażać kobiety na przyszłe ryzyko chorób obniżających płodność, np. nowotworów układu rozrodczego czy zespół policystycznych jajników, zaznaczają.
Badacze liczą, że przyszłe badania pozwolą lepiej określić mechanizm, który odpowiada za negatywny wpływ brata bliźniaka na płodność siostry.