Branża mleczarska w dołku
Sytuacja w branży mleczarskiej od stycznia
tego roku gwałtownie się pogarsza - alarmuje Krajowy Związek
Spółdzielni Mleczarskich. Eksport do Unii Europejskiej przestaje
się opłacać, a na rynku krajowym ceny dyktują duże sieci handlowe -
pisze "Nasz Dziennik".
Jeszcze w czerwcu 2004 roku polskie firmy mleczarskie wyeksportowały prawie 50 tys. ton produktów mleczarskich, jednak w grudniu ubiegłego roku ich eksport wyniósł 28,5 tys. ton i systematycznie spada.
- Przyczyną spadku eksportu jest przede wszystkim niekorzystny kurs złotego wobec euro. Złoty jest za mocny, co powoduje, że handel z krajami Unii Europejskiej staje się nieopłacalny - poinformował wiceprezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś.
Eksport na zachód jest nieopłacalny, a na wschodzie szlaban dla polskich wyrobów postawiła Rosja, która po kontrolach przeprowadzonych przez rosyjskich weterynarzy w polskich zakładach pod pretekstem złych warunków sanitarnych dopuściła na swój rynek jedynie 35 mleczarni.
W efekcie na rynku krajowym pojawiło się znacznie więcej masy towarowej, którą trudno jest sprzedać. Barierą w zbycie produktów, zdaniem prezesów spółdzielni mleczarskich, są relatywnie wysokie ceny, które dyktuje handel, a głównie duże sieci handlowe.
- Gdy w skali kraju podaż jest większa niż popyt, wtedy handel stawia warunki, a producent jest pod ścianą - powiedział "ND" inż. Zbigniew Charzyński, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu. - Tracą szczególnie te mleczarnie, które mają produkty w dużych ilościach i muszą sprzedawać do sieciowych odbiorców, stawiających wyjątkowo wyśrubowane warunki - dodał.(PAP)