Brakuje profesorów!
Studenci najbardziej obleganego kierunku w Łodzi (w tym roku od 10 do nawet 20 kandydatów na miejsce, w zależności od specjalności) zastanawiają się, czy skończą studia z tytułem magistra.
23.10.2003 08:53
Problemem jest niedostatek kadry, koniecznej do uzyskania akredytacji. Na psychologii w tzw. składzie podstawowym nie ma ośmiu samodzielnych pracowników naukowych, czyli osób ze stopniem profesora lub doktora habilitowanego. Studenci na co dzień odczuwają kłopoty swego wydziału. Ci ze studiów dziennych i ci z wieczorowych część wykładów mają razem, i to dwie specjalności jednocześnie. Łączy się też II i III rok. Słuchacze nie mieszczą się w sali. Notują, siedząc na podłodze lub dostawiają sobie ławki i krzesła na korytarzu.
- Psychologia stresu to nasz jedyny przedmiot wykładany przez profesora - mówi Asia z II roku psychologii stosowanej. - Psychologię rozwojową, poznawczą, czy osobowości, wykładają doktorzy. Studiuję też na prawie, tam to nie do pomyślenia.
Agnieszka studiuje na III roku. Wieczorowo, ale zajęcia rozpoczyna często o godz. 12. W zeszłym roku miała psychometrię, czyli naukę o testach psychologicznych ze specjalistą w zakresie... seksuologii. Najbardziej jednak martwi ją, studentkę doradztwa zawodowego i organizacji, brak ćwiczeń z - doradztwa zawodowego i organizacji! Obcięto liczbę godzin wielu zajęć, grupy połączono w 40-osobowe i na studiach wieczorowych zrezygnowano z tzw. pracy empirycznej, "wprawki" do pracy magisterskiej.
- A opłaty za studia nie zmalały wcale! - złości się Agnieszka. W ostatnim czasie z Instytutu Psychologii odeszło dwoje profesorów. Pracują teraz na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia ma miesiąc na zaangażowanie brakujących pracowników. Wizyta przedstawicieli Państwowej Komisji Akredytacyjnej zapowiedziana jest na koniec listopada.
- Trwają rozmowy z zatrudnionymi na naszej uczelni profesorami - mówi prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. nauczania prof. Eliza Małek. - Niedostatek kadry profesorskiej z dziedziny psychologii, to problem znany w całym kraju. Dla uzupełnienia kadry podstawowej dopuszczamy możliwość zaangażowania pracowników naukowych z dziedzin pokrewnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
(mt)