Brakuje Nauczycieli i Instruktorów Praktycznej Nauki Zawodu?!

Brakuje Nauczycieli i Instruktorów Praktycznej Nauki Zawodu?!
Czy każdy może zostać wykładowcą? A może prowadzenie szkoleń jest Twoim marzeniem??


Redaktor: Istnieje około 27 000 szkół w Polsce, w tym w latach 2009-2010 ~ 42% stanowiły szkoły podstawowe tj. 13 191 placówek, w których uczyło się 2,2 ml. dzieci. Na jedną klasę przypadło 20-25 uczniów. Nie było masowych rekrutacji, skąd więc informacja o niewystarczającej liczbie nauczycieli w Polsce?
Pamiętajmy, że kształcenie dotyczy nie tylko szkół publicznych. Poza zawodem nauczyciela mamy także instruktorów praktycznej nauki zawodu, wykładowców pozaszkolnych form oświatowych, szkoleniowców na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Dydaktycy znajdą zatrudnienie także w odradzającym się obecnie kształceniu zawodowym. W sytuacji gdy dyplom wyższej uczelni już od dawna nie gwarantuje zatrudnienia ludzie kierują się ku kształceniu zawodowemu, dokształcaniu na różnego rodzaju kursach. Szkoły policealne, kursy zawodowe, kursy kwalifikacyjne to miejsca o jakich powinni pomyśleć nauczyciele, tam znajdą zatrudnienie.
Rynek pracy czeka na profesjonalny i dobrze wykształcony personel techniczny średniego szczebla. Szkolnictwo zawodowe ponownie nabiera znaczenia, (Rynek pracy sam uświadamia nam) iż potrzebujemy specjalistów, m.in. branży IT i budowlanej, operatorów wózków jezdniowych oraz maszyn, techników zawodów medycznych.......Pogramy nauczania starają się nadążać za potrzebami rynku, ale jednak na rynku edukacyjnym brakuje nauczycieli specjalistów przedmiotów zawodowych.
R: Czy każdy może zostać wykładowcą?

Możliwości są bardzo duże. Oczywiście inaczej wygląda droga kształcenia nauczyciela, inaczej wykładowcy, instruktora i szkoleniowca. W naszych placówkach SKK oferujemy różnorodne kursy – m.in. takie które dają pełne uprawnienia pedagogiczne nauczycielom, także kursy dla osób z wykształceniem średnim, po których możliwe jest nauczanie na kursach, szkoleniach, lub przyjęcie ucznia na praktyki. Warto bliżej zapoznać się z oferta naszych kursów gdyż możliwości podnoszenia kwalifikacji jest naprawdę wiele.
R: W takim razie do kogo kierują Państwo swoją ofertę?

Nasza oferta skierowana jest niemal do każdego. Zarówno do nauczycieli czynnych zawodowo, wykładowców, instruktorów, szkoleniowców jak i osób z wykształceniem technicznym, średnim zawodowym. Do fryzjerów, masażystów, kosmetyczek, cukierników, piekarzy, specjalistów z zakresu BHP chcących prowadzić szkolenia.

R: A co z absolwentami szkół wyższych? Mając dyplom nie można już nauczać w szkołach?

Kształcenie nauczycieli w Polsce regulują przepisy ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym (PSW) i Ustawy o Systemie Oświaty (USO), oraz wydane na ich podstawie rozporządzenia. Sam dyplom nie wystarcza. Przepisy zabraniają abiturientom podjęcia pracy w charakterze nauczyciela. Na taki stan rzeczy składa się kilka czynników: brak specjalizacji nauczycielskiej na wybranej uczelni, a czasami brak czasu na podjęcie dodatkowej specjalizacji z zakresu dydaktyki. Nauczanie nie jest bowiem taką prostą sprawą. Są pewne techniki porozumiewania się ucznia i nauczyciela pozwalające efektywnie nauczać.
Metodyka pracy z uczniem, umiejętne korzystanie z systemu pochwał-nagan. Ważne jest by kierować ścieżką ucznia tak, by pomóc mu w jego indywidualnym toku nauczania. Realizacja programu nie może być nigdy nadrzędna nad najważniejszym celem jakim jest nauczenie. Nauczyciel, jako ten który naucza, musi poradzić sobie z presją czasu, oraz presją wywieraną przez rodziców uczniów. Nie bez przyczyny na kursach pedagogicznych prowadzonych w SKK dla nauczycieli czynnych zawodowo tyle uwagi poświęcamy metodyce, dydaktyce, psychologii czy emisji głosu.
R: Skoro abiturienci po 5 latach studiów nadal nie mogą nauczać, czy będą chcieli poświęcać kolejne lata na dokształcanie?

Ale jakie lata? Pani Redaktor, kursy dla instruktorów praktycznej nauki zawodu, jak i wykładowców i instruktorów pozaszkolnych form oświatowych to tylko miesiąc-dwa weekendowych spotkań. Kurs dla nauczycieli czynnych zawodowo to ok. 4 miesiące plus praktyka, w dzisiejszych czasach trzeba być elastycznym. To właśnie młodzi ludzie uczą nas, że chcieć znaczy móc. Wystarczy wyjść Słuchaczom i ich oczekiwaniom naprzeciw, dopasować się realnie do potrzeb osób kształcących, do ich dyspozycyjności zawodowej. Stąd powstała w SKK oferta Wakacyjnych Kursów Pedagogicznych.

R: Czy tylko młodzi ludzie chcą się dokształcać? A co z osobami 40, 50, 60+?

Nie ma u nas barier wiekowych, zarówno osoby dorosłe, doświadczone życiowo, zawodowo jak i młode, próbują podnieść swoje kwalifikacje i wychodzą naprzeciw tak ciężkiemu obecnie rynkowi pracy. Różnice w wieku poszczególnych osób w grupie, pozwalają poszerzać horyzonty i spojrzeć na badaną problematykę z innej perspektywy. To co dla młodych jest archaiczne, osobom dojrzałym wydaje się naturalne. Zbyt nowatorskie metody też mogą wywołać sprzeczne emocje. Całość takiego spotkania zawsze ma w sobie więcej pierwiastków edukacyjnych, niż takie samo spotkanie w grupach rówieśniczych na studiach stacjonarnych. Doświadczenie, bo trzeba zaznaczyć, że osoby dojrzałe życiowo i zawodowo, często nauczają ale brakuje im aktualnych zaświadczeń, lub wracają po dłuższej nieobecności, ściera się z młodzieńczym entuzjazmem i powstaje wiele ciekawych rozwiązań chętnie stosowanych przez różne grupy wiekowe.
Taką formą przekwalifikowania osób dojrzałych są również studia podyplomowe organizowane w Partnerstwie z Uczelniami Wyższymi. Nauczycieli chcących aplikować na stanowisko Dyrektora Placówki Oświatowej zapraszamy na studia podyplomowe z zakresu Organizacji i Zarządzania Placówką Oświatową. Na weekendowych zjazdach poruszamy tematykę metod i technik organizowania, projektowania działalności placówki oświatowej, organizacji procesu pedagogicznego w warunkach reformy edukacji, rozwiązywania konfliktów w organizacji. Jeśli praca na stanowiskach kierowniczych nie jest naszym marzeniem, warto może pomyśleć o drugiej specjalizacji, którą można uzyskać wybierając studia podyplomowe Doradztwo Zawodowe i Personalne, Edukacja dla bezpieczeństwa wraz z warsztatami efektywnego wykorzystania środków multimedialnych w pracy nauczyciela, Nasi Słuchacze wybierają również kierunek który daje wszechstronną wiedzę i narzędzia do wielopłaszczyznowego działania w efektywnej komunikacji między ludźmi, kierunek który wybierają: szkoleniowcy, trenerzy, pedagodzy, czy też doradcy zawodowi, jakim jest NLP – Mistrz i Praktyk.
R: To przejdźmy do meritum. Skoro w szkołach brakuje wykwalifikowanych nauczycieli, jak można temu zaradzić? Przecież mamy czerwiec, owszem kończy się rok szkolny, ale za dwa miesiące rozpocznie się kolejny?

Oczywiście zapraszamy serdecznie do SKK na wakacyjne kursy pedagogiczne. Realizujemy je we wszystkich większych miastach w Polsce: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Płocku. Każdy może zainwestować w siebie i podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

(fot. SKK)

Brakuje Nauczycieli i Instruktorów Praktycznej Nauki Zawodu?!
Źródło zdjęć: © SKK

25.06.2013 09:37

SKK Sp. z o.o. wraz z Niepubliczną Placówką Doskonalenia Nauczycieli VADEMECUM www.skk.pl jako lider rynku edukacyjnego, rozpoznaje potrzeby i oczekiwania ludzi dorosłych i bezbłędnie na nie odpowiada. W swojej bogatej ofercie prezentuje szerokich wachlarz m.in. kursów pedagogicznych:

  • Kurs kwalifikacyjny dla nauczycieli czynnych zawodowo,
    • Kurs pedagogiczny dla wykładowców i instruktorów pozaszkolnych form oświatowych
    • Kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu,
    • Kurs kwalifikacyjno-pedagogiczno-metodyczny dla nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego..

To, co wyróżnia SKK od innych placówek, to przede wszystkim ponad 18-letnie doświadczenie w kształceniu, szkoleniu, podnoszeniu kwalifikacji. Wysoka jakość kursów i studiów tworzona we współpracy ze specjalistami z ogromnym doświadczeniem branżowym oraz z prestiżowymi uczelniami nie tylko z całej Polski, ale i zagranicy.!

Zapraszamy na nasze kursy wakacyjne i studia podyplomowe!

SKK w Warszawie 533 995 800, SKK w Łodzi 661 124 500, SKK w Bydgoszczy 601 395 994, w Toruniu 533 274 001 Więcej informacji na www.skk.pl


Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie