Będzie pomysł na Izbę Dyscyplinarną SN? Morawiecki zabrał głos
- W najbliższych paru miesiącach wykrystalizuje się kompromisowy w ramach Zjednoczonej Prawicy pomysł - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Działalność Izby jest osią sporu pomiędzy polskim rządem a Komisją Europejską.
28.10.2021 15:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- W najbliższych paru miesiącach wykrystalizuje się kompromisowy w ramach Zjednoczonej Prawicy pomysł, który będzie jednocześnie do zaakceptowania dla prezydenta - zapowiedział w czasie czwartkowej konferencji w Błoniu premier Mateusz Morawiecki. Polityk był pytany o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.
Izba Dyscyplinarna SN. Mateusz Morawiecki o ustawie
Jak dodał szef rządu, trwają prace nad ustawą regulującą działalność Izby. - Była ona zresztą przedstawiona już wcześniej na forum rządowym, znacznie zresztą wcześniej niż wyrok TSUE, który zapadł w lipcu - zaznaczył Morawiecki.
Jak sprecyzował premier, prace nad ustawą w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN trwają już od początku 2021 roku. - Ruszyły gdzieś między marcem a kwietniem, najpóźniej w maju - podkreślił Mateusz Morawiecki.
Izba Dyscyplinarna SN. Kaczyński zapowiadał likwidację
Słowa premiera Mateusza Morawieckiego potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi prezesa PiS i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.
Lider Zjednoczonej Prawicy już w sierpniu zapowiadał likwidację Izby Dyscyplinarnej SN "w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie". - W ten sposób zniknie przedmiot sporu - podkreślił wówczas Jarosław Kaczyński.
- Sądzę, że trzeba tę reformę podjąć, bo ona i tak była planowana, najwyżej będzie to kwestia jej przyspieszenia, ale to jest też część Polskiego Ładu - dodał wówczas Jarosław Kaczyński.
Izba Dyscyplinarna SN i spór z Brukselą
Działalność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego od kilku miesięcy jest osią sporu pomiędzy Polską a Komisją Europejską.
14 lipca Polska została zobowiązana przez TSUE do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
W związku z brakiem podjęcia odpowiednich kroków, we wrześniu Komisja Europejska zwróciła się do TSUE o nałożenie na Polskę kar za brak realizacji środków tymczasowych w kontekście działalności Izby Dyscyplinarnej SN. Decyzja w tej sprawie zapadła w środę 27 października.
Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, TSUE nałożył na Polskę karę pieniężną w wysokoci 1 mln euro dziennie od dnia doręczenia postanowienia w tej sprawie, do wykonania środków tymczasowych zasądzonych przez TSUE.