Brachmański przeciw wykorzystywaniu fotoradarów przez straż miejską
Przeciw wykorzystywaniu fotoradarów podczas
kontroli drogowych przeprowadzanych przez straż miejską i gminną
opowiedział się w Sejmie wiceminister spraw
wewnętrznych i administracji Andrzej Brachmański.
Obowiązujące przepisy nie sprzeciwiają się korzystaniu przez straże gminne z fotoradarów prywatnych na podstawie umów cywilno- prawnych - powiedział wiceminister. Ale straż miejska może wykorzystywać ten przepis do "nabijania kasy" prywatnych firm - zastrzegł, odpowiadając na pytanie posła Edwarda Maniury (PO), dotyczące wydzierżawiania radarów samorządom przez firmy prywatne.
Brachmański przyznał, że zdarzają się przypadki wydzierżawiania radarów samorządom przez firmy prywatne. Nakładanie grzywien określone jest w przedziałach kwotowych i zakłada pewną dowolność, co może budzić podejrzenie, że strażnicy miejscy będą dążyli do maksymalizacji kary w celu zwiększenia wpływów zarówno do kasy miejskiej jak i do kasy firmy prywatnej - podkreślił.
Strażnicy miejscy mają prawo do korzystania z fotoradarów podczas kontroli drogowych na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 17 grudnia 2003 roku. Resort spraw wewnętrznych - jak zaznaczył wiceminister - nie dysponuje danymi - ile samorządów skorzystało z tego prawa.
Zdaniem wiceministra, błędem była rezygnacja z pobierania mandatów przez policjantów w formie gotówki, gdyż tylko wydłużyła procedury biurokratyczne oraz nie ma związku pomiędzy ewentualną korupcją funkcjonariuszy a tym, czy mogą wystawiać mandaty gotówkowe. Wiceminister opowiada się za tym, by policjanci mogli pobierać mandaty w momencie zatrzymania kierowców za wykroczenie drogowe.