PolskaBp Śmigielski: media posłańcami miłości

Bp Śmigielski: media posłańcami miłości

Świadomość siły mediów, wynikającej z ich
wpływu na emocje i zachowania człowieka, powinna skłaniać
pracowników środków przekazu do stawania się posłańcami miłości
i sprawiedliwości - wezwał ordynariusz sosnowiecki bp Adam
Śmigielski w liście z okazji obchodzonego przez
Kościół XXXVII Dnia Środków Społecznego Przekazu.

21.09.2003 | aktual.: 21.09.2003 12:34

Pracownicy mediów powinni "stawać się posłańcami miłości i sprawiedliwości, a nie tylko przekazicielami tego, co w człowieku złe, relacjonującymi międzyludzkie konflikty i pokazującymi zbrodnie zgodnie z zasadą, że zła wiadomość to w mediach dobra wiadomość. Jeżeli media niszczą więzi międzyludzkie, to dzieje się tak z winy człowieka, który posługuje się nimi niezgodnie z przeznaczeniem" - ocenił biskup.

W liście bp Śmigielski zwrócił uwagę, że "wszechogarniająca komercja, pogoń za pieniędzmi z reklam, coraz częściej powoduje, że na drugi plan schodzi społeczna misja mediów, a prawda z coraz większym trudem przebija się przez krzykliwe tytuły, sensacyjne teksty i puste, choć efektowne komentarze".

"Z codziennych serwisów wyłania się obraz Polski pełen sensacji, afer, sporów, złości i zawiści, wypadków i przestępstw. Tymczasem dziennikarze potrafią wspaniale pokazywać prawdziwy obraz Polski. Udowodnili to chociażby podczas ostatniej pielgrzymki papieskiej" - napisał ordynariusz sosnowiecki.

Jego zdaniem, telewizyjne "konfesjonały", tworzone za pomocą programów typu talk show, bardzo często pokazują jakiś wewnętrzny niepokój, którego człowiek sam nie jest w stanie w żaden sposób usunąć ze swego życia.

"Dlatego również użytkownicy mediów czyli my wszyscy, powinniśmy być świadomi tego, że obraz przedstawiany przy pomocy kamery telewizyjnej, czy na łamach gazet przedstawia tylko wycinek rzeczywistości. W człowieku bowiem tkwi dobro, które stosunkowo rzadko przedstawiane jest przez media"- wskazał biskup.

Ordynariusz sosnowiecki wezwał, aby "pilnie uczyć się z medialnego zgiełku oddzielać to co małe, podłe i krzykliwe, by sycić się tym co piękne i prawdziwe".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)