PolskaBp M. Ludwik Jabłoński nowym biskupem naczelnym Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

Bp M. Ludwik Jabłoński nowym biskupem naczelnym Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

20 lipca br. Kapituła Zgromadzenia Kapłanów Kościoła Starokatolickiego Mariawitów obradująca przy Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku wybrała dotychczasowego ordynariusza diecezji śląsko-łódzkiej, bp. M. Ludwika Jabłońskiego, na nowego biskupa naczelnego Kościoła i ordynariusza diecezji warszawsko-płockiej. Hierarcha zastąpi bp. M. Włodzimierza Jaworskiego, który obejmie diecezję śląsko-łódzką.

23.07.2007 08:35

Przez ostatnie 10 lat biskup M. Ludwik Jabłoński pełnił funkcję proboszcza parafii mariawickiej p.w. św. Franciszka z Asyżu w Łodzi, a także administrował parafiami w Pabianicach i Piątku. Dwa lata temu bp Jabłoński obchodził 10-lecie sakry biskupiej. Nowy biskup naczelny znany jest z silnego zaangażowania ekumenicznego – jest współprzewodniczącym Komisji Mieszanej ds. Dialogu między Kościołem Rzymskokatolickim a Kościołem Starokatolickim Mariawitów oraz przewodniczącym Oddziału Łódzkiego Polskiej Rady Ekumenicznej. W aglomeracji łódzkiej, zamieszkiwanej przez sporą liczbę mariawitów, bp Jabłoński aktywnie uczestniczył w inicjatywach społecznych, m.in. w łódzkich Dniach Tolerancji, a także współpracował z mediami, w tym z Ekumeniczną Agencją Informacyjną. Nieformalne objęcie urzędu biskupa naczelnego odbędzie się podczas centralnych uroczystości święta Wniebowzięcia NMP w płockiej Świątyni.

Bp M. Włodzimierz powróci do Łodzi, w której pełnił funkcję proboszcza i biskupa diecezjalnego w latach od 1983 do 1997, kiedy to został wybrany na biskupa naczelnego Kościoła po śmierci bp. M. Tymoteusza Kowalskiego.

Kapituła, składająca się z wszystkich biskupów oraz kapłanów Kościoła, jest ciałem kolegialnym władnym podejmować ważniejsze decyzje w Kościele. Najwyższą władzą jest Synod, jednak ten obradował po raz ostatni w 1935 roku. Kapituła zajęła się również omówieniem obchodów 100. rocznicy wyznaniowej niezależności mariawityzmu oraz zdecydowała o powołaniu Komisji Prawa Wewnętrznego, która opracuje nowe normy prawne Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Wybrano również członków Rady Kościoła, która między posiedzeniami Kapituły kieruje bieżącymi sprawami Kościoła. W jej skład, oprócz biskupów, wchodzą obecnie kapłani: M. Jan Opala, M. Grzegorz Drożdż, M. Robert Żaglewski oraz M. Karol Babi.

Kościół Starokatolicki Mariawitów posiada 30 tys. wiernych zgromadzonych w trzech diecezjach oraz zagranicznej prowincji francuskiej. Mariawityzm narodził się na terenie Królewstwa Polskiego w XIX wieku. Jego celem była odnowa życia zakonnego i duchowego kleru zapoczątkowana przez św. M. Franciszkę Kozłowską, która w 1893 roku otrzymała objawienia nazywane Dziełem Wielkiego Miłosierdzia. Objawienia M. Franciszki były pierwszymi objawieniami, dotyczącymi Miłosierdzia Bożego. Mariawici działający początkowo w ramach Kościoła rzymskokatolickiego zostali z niego ekskomunikowani w 1906 r. W 1935 w mariawityzmie doszło do bolesnego rozłamu, w wyniku którego wyodrębniły się dwa ruchy mariawickie: Kościół Starokatolicki Mariawitów z siedzibą w Płocku oraz niespełna dwutysięczny Kościół Katolicki Mariawitów z siedzibą w Felicjanowie k. Płocka. Cechami charakterystycznymi mariawityzmu jest kult Przenajświętszego Sakramentu i szczególna cześć dla Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Kościół ten jest członkiem Polskiej Rady
Ekumenicznej oraz Światowej Rady Kościołów.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)