Bp Jakub: wierzę, że dialog katolicko-prawosławny nie zostanie przerwany
Wiarę, że zapoczątkowany przez Papieża Jana Pawła II dialog między katolikami, a prawosławnymi nie zostanie przerwany wyraził w liście do metropolity białostockiego abp Wojciecha Ziemby prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej bp Jakub.
04.04.2005 | aktual.: 04.04.2005 11:00
"Wierzę, że rozpoczęte przez Niego dzieło dialogu między naszymi Kościołami nie zostanie przerwane, a będzie kontynuowane ze szczególną pieczołowitością i to zwłaszcza w Ziemi, z której pochodził. Duszy zaś Jego niech będzie wieczny pokój" - napisał w liście z kondolencjami prawosławny biskup Jakub do arcybiskupa Wojciecha Ziemby.
W województwie podlaskim mieszkają największe w kraju skupiska wyznawców prawosławia.
Bp Jakub napisał w liście, że łączy się z hierarchami katolickimi i wiernymi w bólu po utracie "tak ważnej osobistości", jaką był Jan Paweł II.
Bp Jakub, wspominając pobyt Papieża w 1991 roku w cerkwi katedralnej Św. Mikołaja w Białymstoku, wyraził w imieniu swoim i wiernych prawosławnych diecezji białostocko-gdańskiej współczucie i żal z powodu śmierci papieża. Cerkiew Św. Mikołaja to jedyna cerkiew w Polce, jaką odwiedził Papież.
Ekumenizm towarzyszył zawsze wizytom papieża Jana Pawła II na Podlasiu. W czasie wizyty w Białymstoku w 1991 roku oprócz wizyty i modlitwy w cerkwi Papież dokonał beatyfikacji prekursorki ekumenizmu, siostry Bolesławy Lament, założycielki Zakonu Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Papież mówił o niej, że "była inspiratorką ekumenizmu w życiu codziennym przez miłość".
W 1999 roku w Drohiczynie papież spotkał się z prawosławnymi, muzułmanami i wyznawcami innych religii podczas ekumenicznej liturgii słowa.