ŚwiatBoże Narodzenie w Kościele prawosławnym

Boże Narodzenie w Kościele prawosławnym

Prezydent Putin podczas świątecznego nabożeństwa (AFP)

W poniedziałek wierni prawosławni obchodzą pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Razem z grekokatolikami i prawosławnymi święta obchodzą także wierni innych obrządków wschodnich m. in. staroobrzędowcy, wierni obrządku bizantyjsko- słowiańskiego i ormiańskiego.

07.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Przyjście Chrystusa na ziemię nie jest tylko faktem historycznym, ale także centralnym wydarzeniem całej historii (...). Chrystus jest potrzebny światu. Bez Chrystusa świat nie może istnieć - napisali dostojnicy Cerkwi w okolicznościowym orędziu z okazji Bożego Narodzenia.

W nocy z niedzieli na poniedziałek świątynie zapełniły się uczestnikami kilkugodzinnych Świętych Liturgii, które są odpowiednikami pasterek w Kościele katolickim. Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa przewodniczył nocnym uroczystościom w klasztorze św. Marii i Magdaleny na Świętej Górze Grabarce, a nad ranem odprawił liturgię w cerkwi św. Piotra i Pawła w Siemiatyczach.

W uroczystym nabożeństwie Bożonarodzeniowym, które odbyło się w moskiewskiej cerkwii św. Włodzimierza uczestniczył w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin.

W Boże Narodzenie, świąteczny dzień rozpoczyna uroczyste śniadanie, zaś po południu w cerkwiach odbywają się Wielkie Nieszpory.

Obraz
© Bożonarodzeniowa liturgia w przemyskim soborze archikatedralnym św. Jana Chrzciciela (PAP/Jakub Sikora)

Niektórzy polscy prawosławni obchodzą święta zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, czyli oficjalnym, podobnie jak katolicy. Tak jest zwłaszcza w dużych miastach. Natomiast na Białostocczyźnie, gdzie mieszka większość polskich wyznawców prawosławia, pozostał dawny obyczaj świętowania według kalendarza juliańskiego, czyli 13 dni później niż katolicy. W tym czasie Święta Bożego Narodzenia obchodzą także niektóre parafie grekokatolickie i obrządku ormiańskiego oraz zamieszkujący głównie na Suwalszczyźnie, starowiercy.

Cykl świąt zimowych, w skład których wchodzi Boże Narodzenie i Nowy Rok obchodzony 14 stycznia, zamyka święto Epifanii, symbolizujące Chrzest Pański w Jordanie (19 stycznia).

W Polsce mieszka ok. 600 tys. wyznawców prawosławia.(miz)

prawosławnibożenarodzenie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)