Trwa ładowanie...
d2755q2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Borusewicz o ataku na serbskiego premiera: źle się stało

Incydent, w czasie którego został uderzony kamieniem serbski premier Aleksandar Vuczić, to rodzaj prowokacji; źle się stało - ocenił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Serbii Aleksandar Vucic
Premier Serbii Aleksandar Vucic (PAP/EPA, Fot: KOCA SULEJMANOVIC)
d2755q2

Marszałek uczestniczył w sobotę w uroczystościach upamiętniających 20-lecie masakry, do której doszło na bośniackich muzułmanach w Srebrenicy.

- To, że serbski premier przyjechał do Srebrenicy było bardzo ważnym gestem, to nie było dla niego łatwe - powiedział dziennikarzom w Sarajewie Borusewicz. Ocenił, że Vuczić to "młody człowiek i młody polityk, który na pewno chce porozumienia pomiędzy narodem serbskim i bośniackim".

- Bardzo źle się stało, że do takiego incydentu doszło - podkreślił marszałek Senatu. Dodał, że rozmawiał o tym zdarzeniu z wieloma Bośniakami i wszyscy oni jednoznacznie i zdecydowanie potępiali to zdarzenie.

d2755q2

- Ta uroczystość była bardzo podniosła i piękna, nie powinna jej psuć prowokacja jakiejś grupki ludzi, bo całe to zdarzenie to pewnie był rodzaj prowokacji - ocenił Borusewicz.

Do incydentu doszło podczas uroczystości na cmentarzu Potoczari, na wschodzie Bośni i Hercegowiny. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi, w tym ok. 90 zagranicznych delegacji, zgromadziło się tam, by w 20. rocznicę masakry uczestniczyć w pochówku 136 niedawno zidentyfikowanych ofiar. Szef serbskiego rządu został trafiony w twarz kamieniem; zostały rozbite jego okulary. Delegacja serbska opuściła uroczystości.

Serbskie MSZ zażądało od władz BiH, aby publicznie potępiły, nazwany przez Belgrad "próbą zabójstwa", atak na premiera Vuczicia. Władze Bośni i Hercegowiny zdecydowanie potępiły atak; wyraziły ubolewanie z tego powodu.

W lipcu 1995 roku siły Serbów bośniackich wymordowały w pobliżu Srebrenicy blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców.

d2755q2

Podziel się opinią

Share

d2755q2

d2755q2
Więcej tematów