Trwa ładowanie...
11-07-2015 23:53

Borusewicz o ataku na serbskiego premiera: źle się stało

Incydent, w czasie którego został uderzony kamieniem serbski premier Aleksandar Vuczić, to rodzaj prowokacji; źle się stało - ocenił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Borusewicz o ataku na serbskiego premiera: źle się stałoŹródło: PAP/EPA, fot: KOCA SULEJMANOVIC
d2tfs5l

Marszałek uczestniczył w sobotę w uroczystościach upamiętniających 20-lecie masakry, do której doszło na bośniackich muzułmanach w Srebrenicy.

- To, że serbski premier przyjechał do Srebrenicy było bardzo ważnym gestem, to nie było dla niego łatwe - powiedział dziennikarzom w Sarajewie Borusewicz. Ocenił, że Vuczić to "młody człowiek i młody polityk, który na pewno chce porozumienia pomiędzy narodem serbskim i bośniackim".

- Bardzo źle się stało, że do takiego incydentu doszło - podkreślił marszałek Senatu. Dodał, że rozmawiał o tym zdarzeniu z wieloma Bośniakami i wszyscy oni jednoznacznie i zdecydowanie potępiali to zdarzenie.

d2tfs5l

- Ta uroczystość była bardzo podniosła i piękna, nie powinna jej psuć prowokacja jakiejś grupki ludzi, bo całe to zdarzenie to pewnie był rodzaj prowokacji - ocenił Borusewicz.

Do incydentu doszło podczas uroczystości na cmentarzu Potoczari, na wschodzie Bośni i Hercegowiny. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi, w tym ok. 90 zagranicznych delegacji, zgromadziło się tam, by w 20. rocznicę masakry uczestniczyć w pochówku 136 niedawno zidentyfikowanych ofiar. Szef serbskiego rządu został trafiony w twarz kamieniem; zostały rozbite jego okulary. Delegacja serbska opuściła uroczystości.

Serbskie MSZ zażądało od władz BiH, aby publicznie potępiły, nazwany przez Belgrad "próbą zabójstwa", atak na premiera Vuczicia. Władze Bośni i Hercegowiny zdecydowanie potępiły atak; wyraziły ubolewanie z tego powodu.

W lipcu 1995 roku siły Serbów bośniackich wymordowały w pobliżu Srebrenicy blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców.

d2tfs5l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tfs5l
Więcej tematów